Temperatura barwowa żarówki samochodowej –  jak wpływa na jakość oświetlenia samochodowego?

50% – połowa pojazdów na polskich drogach oślepia swoim oświetleniem kierowców jadących z naprzeciwka. To wynika z badań Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dlaczego tak się dzieje? Czynników jest wiele, lecz jednym z ważniejszych jest nieodpowiednio dobrana temperatura barwowa żarówek. Co to jest i dlaczego warto o tym pamiętać, wybierając żarówki samochodowe – dowiesz się z dzisiejszego artykułu. Czytaj do końca.

A jeśli masz dość kierowców, którzy Cię oślepiają i chciałbyś ich wszystkich porządnie “przeszkolić” to mamy dla Ciebie świetny sposób – udostępnij im ten artykuł np. na swoich mediach społecznościowych. Edukuj świat razem z nami!

Co to jest temperatura barwowa?

Temperatura barwowa to wskaźnik określający barwę koloru emitowanego światła. To właśnie od niego zależy barwa, jaką daje nam żarówka. Jednostką tego parametru jest Kelwin [K]. W praktyce wygląda to tak:

  • im więcej Kelwinów, tym zimniejsze (białe) światło,
  • im mniej Kelwinów, tym cieplejsze (żółte) światło.

Według powyższej zależności rozróżniamy następujące wartości – wykorzystaj je przy poszukiwaniach żarówek samochodowych, a z pewnością znajdziesz model, którego szukasz:

  • 3000K – światło żółte charakteryzujące się dobrym przenikaniem
  • 4300K – początek zakresu żarówek typu ksenon
  • 5000K – światło białe
  • 6000K – światło białe posiadające delikatny niebieski odblask
  • 6500K – światło dzienne, najkorzystniejsze dla wzroku człowieka
  • 8000K – światło białe z wyraźnym niebieskim odblaskiem.

Z wymienionymi wartościami spotkasz się na opakowaniach żarówek samochodowych oraz na stronach, na których możesz takie żarówki zakupić. Ale czy na pewno możesz kupić żarówkę z dowolną temperaturą barwową – według własnych upodobań? Nie do końca – poszczególne rodzaje żarówek samochodowych mają określone maksymalne temperatury barwowe. Jeśli je przekroczysz – grozi Ci np. mandat. Czytaj dalej, a na pewno go nie dostaniesz 😉

temperatura barwowa żarówki

Jaką barwę muszą mieć żarówki samochodowe?

Barwy żarówek samochodowych zostały w naszym kraju odgórnie ustalone już 31 grudnia 2002 roku. To właśnie wtedy w życie weszło Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które jasno mówi, że:

  • światła mijania i światła drogowe muszą być barwy białej bądź żółtej selektywnej,
  • kierunkowskazy muszą być barwy żółtej samochodowej,
  • światła tylne muszą być barwy czerwonej.

To podstawowe wymogi dotyczące oświetlenia samochodowego w naszym kraju. Jeśli je naruszymy – grozi nam utrata dowodu rejestracyjnego oraz mandat. I nawet odpowiednia temperatura barwowa nam nie pomoże. A za nią również możemy otrzymać mandat. Jak go uniknąć? Dowiesz się w kolejnym akapicie.

Maksymalna dopuszczalna temperatura barwowa a rodzaje żarówek samochodowych

5000K to najwyższa dopuszczalna temperatura barwowa świateł ksenonowych. Natomiast w przypadku żarówek halogenowych maksymalną temperaturą barwową jest 4200K. To wartości określone przez normy ECE. Warto o nich pamiętać. Dosłownie warto, lecz nie tylko, o czym zaraz się przekonasz.

Dlaczego temperatura barwowa żarówki samochodowej jest taka ważna?

Bo jak wybierając, żarówkę o niej zapomnisz i kupisz taką o zbyt wysokiej temperaturze barwowej, to możesz dostać mandat. Ale tak na poważnie – odpowiednio dobrana temperatura barwowa sprawia, że poruszasz się bezpiecznie i komfortowo. A przede wszystkim nie oślepiasz kierowców jadących z naprzeciwka. Dzięki temu podnosisz ogólne bezpieczeństwo na drodze.

Wiesz już, że źle dobrana barwa/temperatura barwowa oświetlenia samochodowego grozi mandatem oraz utratą dowodu rejestracyjnego. Ale czy wiesz, że jeśli kierowca, którego oślepisz, spowoduje wypadek to jako sprawca oślepienia musisz liczyć się z odpowiedzialnością karną? Oślepiony kierowca widzi gorzej nawet przez kilkadziesiąt sekund. To poważne niebezpieczeństwo. Możesz mu zapobiec, wybierając odpowiednie żarówki samochodowe. Czytaj dalej, a dowiesz się jak to zrobić.

Jak wybrać żarówkę do samochodu? Jaką barwę światła wybrać?

Wybierając żarówki samochodowe, należy pamiętać o wymogach, które przed chwilą omówiliśmy. Odpowiedni dobór temperatury barwowej oraz barwy światła to podstawa jeśli chcemy się bezpiecznie poruszać.

W praktyce najczęstszym wyborem kierowców są żarówki o temperaturze 4300K, które charakteryzują się kolorem światła zbliżonym do światła dostarczanego przez słońce w pogodny dzień.

Kolejną rzeczą, którą należy uwzględnić, jest żywotność żarówki. Jeśli szukasz jak najtrwalszego rozwiązania – postaw na tradycyjne żarówki. Te barwione, które dają niebieski odblask nie są tak wytrzymałe jak tradycyjna rozwiązania.

Zwróć również uwagę, czy żarówka, którą masz zamiar kupić, ma filtr UV. Obecność takiego filtra znacząco wydłuża życie żarówki samochodowej. Filtr UV zapobiega bowiem zmatowieniu odbłyśnika i szkła/tworzywa, z którego jest wykonany reflektor.

Po lekturze tego artykułu wiesz już jakie wymogi muszą spełniać żarówki samochodowe oraz na co zwracać uwagę przy zakupie. Po zakupie odpowiedniej żarówki – będzie trzeba ją wymienić, w czym pomoże Ci nasz poradnik:

Jak wymienić żarówkę w przednim reflektorze?

W którym poza instrukcją wymiany znajdziesz również więcej wskazówek odnośnie wyboru żarówki. Zapraszamy!