Jaka firma wyprodukowała lampy do Twojego samochodu? Problemy z odpowiedzią mają nawet motoryzacyjni pasjonaci. Producenci samochodów nie ułatwiają zadania, bo mówią o tym jedynie w dokumentacji, której nikt nie czyta. Każdy z nich chwali się w reklamach najnowszymi technologiami oświetleniowymi zastosowanymi w ostatnim modelu. Ale kto opracował te wszystkie innowacyjne systemy lamp samochodowych? W tym artykule poznasz 6 czołowych producentów, którzy dostarczają reflektory do pojazdów największych marek na świecie i nie tylko. Poznasz historię oraz ostatnie osiągnięcia firm zajmujących się branżą oświetlenia samochodowego od dziesiątek lat. Zapraszamy!
Innowatorzy ekologiczni, czyli Automotive Lighting
To firma znana ze skrótu AL, która stanowi część grupy Marelli. Automotive Lighting. Marka AL powstała w 1999 roku, kiedy włoska firma Magenti Marelli połączyła siły z niemiecką firmą Robert Bosch GmbH. Po 4 latach firma AL należała już w 100% do Magenti Marelii. W tym samym 2003 roku Automotive Lighting zastosowało swoje pierwsze, innowacyjne rozwiązanie w niezbyt popularnym modelu pewnej francuskiej marki.
AL jako pierwsza firma w branży oświetlenia samochodowego wprowadziła na rynek tylne światła LED. Zastosował je Peugot w swoim Coupe o oznaczeniu 307 CC.
5 lat później Automotive Lighting dostarczyło na rynek kolejną innowację. Audi od 2008 roku wyposażało swoje sportowe R8 w pełni LED-owe lampy przednie produkcji AL.
Automotive Lighting regularnie przedstawia swoje najnowsze osiągnięcia na firmowej stronie internetowej. Niecały miesiąc temu ogłosili, że VW Touareg otrzyma reflektory wykorzystujące nowy moduł microLED, który zapewni kompaktową konstrukcję, świetną wydajność energetyczną oraz jeszcze inteligentniejszy system zarządzania światłem niż ten zaimplementowany w ostatnich lampach.
Za ten niesamowity postęp odpowiada zespół 20 000 pracowników oraz 1900 inżynierów, którzy codziennie zajmują się badaniem oraz rozwojem kolejnych technologii. To dzięki pracownikom i inżynierom firma AL dostarcza producentom samochodów ponad 50 milionów lamp rocznie. Automotive Lighting dba zarówno o sprzedaż, jak i ekologię. Doceniła to nawet Komisja Europejska, która określiła 11-watowy moduł projektora świateł mijania jako innowacja ekologiczna. Ta technologia może zmniejszyć emisję CO2 o 1 gram na każdy przejechany kilometr, co jest świetnym rezultatem.
Automotive Lighting dostarcza systemy oświetleniowe do samochodów BMW, Audi, Mercedes-Benz, Fiat, Alfa Romeo, DS, Renault i kilku innych mniej popularnych marek.
Hella – niezawodność i solidność ponad wszystko
Hella założona w niemieckim mieście Lippstadt już od ponad 124 lat dostarcza producentom solidne rozwiązania z obszaru oświetlenia samochodowego. Na co dzień mamy do czynienia z reflektorami tej marki i jedno musimy przyznać. Po lampach marki Hella od razu widać, że producent stawia na jakość wykonania. To przekłada się na trwałość oraz niezawodność. Te dwie cechy sprawiają, że Hella zaopatruje w reflektory różne rodzaje pojazdów.
Lampy Hella spotkamy nie tylko w samochodach osobowych. Stosują je również producenci ciężarówek oraz pojazdów specjalistycznych. Szerokie zastosowanie jedynie potwierdza solidność produktów tej niemieckiej firmy.
Jedną z ostatnich innowacyjnych technologii są reflektory Multibeam LED, które Hella stworzyła w 2016 roku dla Mercedesa klasy E. Reflektory Hella już 7 lat temu oferowały zaawansowane funkcje adaptacyjne. Były to pierwsze tak nowoczesne rozwiązania. Ten reflektor Hella stanowił pewien wyznacznik rozwoju adaptacyjnej technologii, która dzisiaj jest obecna w dużej liczbie samochodów. Główna funkcja tych reflektorów wciąż jest rozwijana.
Kluczem do sukcesu była funkcja „adaptacyjna wiązka światła”. To system operujący pracą świateł drogowych, który sprawia, że kierowca ma cały czas dostępne światła drogowe i jednocześnie nie oślepia innych kierowców. Zaawansowany system wyłącza z pola oświetlenia dany obszar, po którym porusza się inny pojazd.
Kiedy na przeciwnym pasie pojawi się kierowca, system odpowiednio przyciemni lampy tak, żeby go nie oślepić. Po minięciu się z przeciwnym samochodem system oświetlenia przywraca maksymalną oświetlenie na dostępnym obszarze.
To funkcja, którą chwali się Audi, kiedy przedstawia swoje oświetlenie Matrix, Digital Matrix lub Matrix HD. Dzięki reflektorom Hella – Mercedes klasy E oferował ją już w 2016 roku. Oczywiście system był mniej zaawansowany od tych stosowanych obecnie. Ale jednak należy docenić markę Hella za to, że w 2016 roku byli w stanie opracować takie rozwiązanie.
Ta niemiecka firma dostarcza swoje oświetleniowe rozwiązania wielu producentom, wśród których znajdziemy Skodę, Audi, BMW, Scanię, Mercedes-Benz i kilka innych mniej znanych marek.
Koito – Japoński lider na rynku reflektorów
Z czym kojarzą Ci się japońskie samochody? Pierwsze, co przychodzi na myśl to niezawodność. Niezniszczalny silnik w Toyocie Yaris. Pancerne skrzynie automatyczne w pierwszym Lexusie LS. Hondy, które były nie do zajechania, jeśli uzupełniałeś olej. Generalnie – trwałe i oszczędne rozwiązania. Tą samą zasadą kieruje się firma Koito. Ta założona w 1915 roku w Tokio firma spopularyzowała technologię, którą dzisiaj stosują wszyscy producenci.
Koito ponad 15 lat temu – w 2007 roku – wprowadziło na rynek reflektory wykonane w technologii LED. To dzięki Koito producenci poznali zalety takiego rozwiązania. Zaliczymy do nich przede wszystkim energooszczędność, trwałość oraz przyjemną barwę światła. LED-owe systemy oświetlenia marki Koito zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort prowadzenia. Japońska marka dba o nasze bezpieczeństwo nie tylko w formie tworzenia świetnych reflektorów.
Ochrona planety jest bardzo ważnym elementem działalności japońskiego producenta. Koito wykorzystuje w swoich zakładach odnawialne źródła energii oraz optymalizuje proces produkcyjny w taki sposób, żeby nie miał negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Koito wyposaża w reflektory większość japońskich samochodów i nie tylko. Systemy oświetlenia zaprojektowane przez tę japońską markę znajdziemy również w pojazdach kolejowych. W branży, gdzie nie ma miejsca na najmniejszy błąd. Wyposażony w lampy tej marki nie musisz obawiać się o oświetlenie w swoim pojeździe.
Stanley Electric, czyli powtórka z rozrywki
Również założona w Tokio, ale w 1920 roku. Reflektory tej marki są stosowane przez nieco większą liczbę producentów niż w przypadku firmy Koito. Do wspomnianych wyżej japońskich marek samochodowych musimy dorzucić Mazdę, Mitsubishi, Suzuki oraz Nissana. Stanley Electric wyznaje takie same wartości jak każda japońska firma motoryzacyjna.
Energooszczędność i trwałość – w Japonii zawsze na pierwszym miejscu. Stanley Electric, podobnie jak Koito, wprowadzało na rynek lampy samochodowe w technologii LED. Dzięki nim dzisiaj to świetne rozwiązanie znajdziemy u każdego producenta.
Reflektory tej marki charakteryzują się wysoką jakością wykonania. Dzięki temu nie sprawiają problemów użytkownikom, którzy mogą cieszyć się długą, bezawaryjną eksploatacją.
Valeo – Motoryzacyjna firma z kraju na F, która nie zawodzi
Valeo to firma produkująca części samochodowe, która powstała w 1923 roku w podparyskim Saint-Ouen. Francja i motoryzacja – to połączenie nie budzi pozytywnych skojarzeń w naszej stereotypowej rzeczywistości. A jednak Valeo już od 90 lat dostarcza producentom komponenty samochodowe. To dlatego, że przez te wszystkie dziesięciolecia marka kierowała się jasnymi zasadami.
Lampy Valeo charakteryzują się solidnym wykonaniem oraz świetnym spasowaniem poszczególnych elementów. To zapewnia użytkownikom trwałość, dzięki której nie muszą martwić się o swoje oświetlenie.
Valeo jest znane z rozwoju technologii LED oraz oświetlenia adaptacyjnego. Ta marka dostarcza swoje rozwiązania francuskim producentom samochodów. Ciągły rozwój firmy sprawia, że w pojazdach marek Peugeot, Renault, Kia, czy Hyundai mamy do dyspozycji najnowsze technologie oświetlenia samochodowego.
Najnowocześniejsze z najnowocześniejszych technologii – ZKW Group i ich ostatnie nowości
To firma z 85-letnią historią, założona przez Karla Zizalę w Wiedniu. Mocnym punktem marki jest ciągły rozwój nowych rozwiązań z dziedziny oświetlenia samochodowego. Jedno z nich wdrożyło BMW w swoim sportowym i8.
Co potrafi oświetlenie laserowe za 28 000 złotych? Zapewnia szereg korzyści. Widoczność na 700 metrów. Barwa oświetlenia zbliżona do światła słonecznego. Niesamowita wydajność energetyczna. Piękna prezencja. Obok korzyści musimy wspomnieć o jednej, ważnej wadzie.
Oświetleniem laserowym steruje system automatycznych świateł drogowych. To sprawia, że widoczność na 700 metrów zyskasz jedynie wtedy, kiedy przed Twoim samochodem nie będzie żadnego innego pojazdu w odległości minimum 700 metrów. Nawet jeśli wydasz 28 000 złotych na oświetlenie laserowe, to rzadko będziesz widywał jego pracę.
ZKW Group z pewnością udoskonali technologię laserową w taki sposób, żeby inwestycja w nią miała większy sens. Na ten moment mamy do dyspozycji świetny i drogi system, który w skrajnych przypadkach nigdy się nie włączy. Czekamy na nowości ze strony ZKW Group.
Podsumowanie
Poznałeś 6 najważniejszych producentów na rynku oświetlenia samochodowego. Każdy z nich stara się dostarczać niezniszczalne rozwiązania. Ale nawet najbardziej niezniszczalne reflektory mogą ulec awarii. Kiedy zauważysz problemy ze swoimi lampami – skontaktuj się z Vroomer, a szybko i skutecznie pozbędziesz się awarii. Zapraszamy!