Naprawa wiązek w reflektorach

Naprawa wiązek elektrycznych w samochodach to bardzo skomplikowane zadanie. Wymaga precyzji, wiedzy, określonych umiejętności oraz doskonałej znajomości systemów elektrycznych w pojazdach.

Wiązki elektryczne to zespół przewodów, złącz i różnych elementów elektrycznych, które składają się w spójny system. Jego najważniejsze funkcje to przesyłanie prądu i informacji między różnymi komponentami.

Wiemy, jak trudno jest obecnie znaleźć odpowiedniego mechanika samochodowego, który specjalizowałby się w elektronice samochodowej. Ci, którzy są w stanie skasować każdą kontrolkę, najczęściej mają zarezerwowane terminy na kilka tygodni lub miesięcy naprzód.

Zobacz, jak krok po kroku naprawiamy wiązki elektryczne w samochodach.

Jak wygląda naprawa wiązek elektrycznych w samochodach?

  • Diagnoza problemu

Wykorzystujemy multimetr do pomiaru napięć, oporności i przewodności. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, gdzie dokładnie występują problemy w wiązkach elektrycznych w samochodzie.

Następnie odczytujemy kody błędów. Samochody nowszej generacji są wyposażone w systemy diagnostyki OBD (On-Board Diagnostics). To właśnie one odpowiadają za pojawienie się słynnych kontrolek. Chociaż kierowcy się na nie denerwują, to prawda jest taka, że dzięki nim, my wiemy, gdzie w Twoim samochodzie, występuje problem.

  • Poszukiwanie uszkodzeń wiązek elektrycznych

Zaczynamy od bardzo dokładnego obejrzenia wiązek elektrycznych. Najczęściej występujące w układzie elektrycznym uszkodzenia mechaniczne to: przetarcia, połamane przewody oraz zwarcia.

Następnie przechodzimy do badania złącz. Często są one mało odporne na rdzewienie. Dlatego przed podjęciem dalszych działań sprawdzamy je i oczyszczamy. Czasami to rozwiązuje problem.

 

  • Naprawa lub wymiana uszkodzonych wiązek elektrycznych

Jeżeli przewody są zniszczone, to wtedy dokładnie je odsłaniamy i przylutowujemy nowy przewód. Gdy złącze jest uszkodzone, to często musimy je całkiem wymienić. Stosujemy oryginalne złącza, ponieważ mają najdłuższą żywotność.

 

  • Testujemy pojedyncze elementy

Bywa tak, że uszkodzony jest tylko jeden element w Twoim samochodzie. Może to być na przykład czujnik przełącznik lub lampa. Dlatego dokładnie sprawdzamy jaka część może potrzebować naprawy lub wymiany na nową.

 

Kiedy powinieneś zlecić naprawę wiązek elektrycznych w aucie?

  • Awaria elektryczna – jej najważniejszy objaw to brak zasilania w określonym systemie lub urządzeniu.
  • Problemy z oświetlenie – gdy lampy LED nie działają właściwie, to przyczyną mogą być uszkodzone wiązki elektryczne.
  • Niewłaściwe funkcjonowanie systemów elektrycznych – mamy tutaj na myśli na przykład klimatyzację, radio, systemy nawigacyjne lub nagle pojawiające się kontrolki na desce rozdzielczej.
  • Problemy z rozrusznikiem lub alternatorem – gdy Twoje auto nie chce odpalić, to często wyraźny sygnał, że masz kłopot z układem elektrycznym.

Jeżeli zobaczysz palącą się kontrolkę, to zachęcamy Cię do jak najszybszego skontaktowania się z naszym serwisem Vroomer!