Polerowanie reflektorów

Podczas użytkowania samochodu zużywają się stopniowo lampy. Wynika to z działania różnych czynników na reflektory m.in. promieniowania UV czy słonecznego, zmian temperatury, warunków pogodowych takich jak deszcz śnieg. Także wilgoć, pył i kurz mają duży wpływ na to, że z czasem następuje degradacja reflektorów. Lampy, które są porysowane, zżółkły czy też zmatowiały poza tym, że są znacznie mniej funkcjonalne (nie skupiają poprawnie światła, co w konsekwencji zmniejsza zakres oświetlenia drogi) nie wyglądają atrakcyjnie.

Polerowanie lamp zamiast ich wymiany – poznaj tańsze rozwiązanie

Rozwiązaniem w tej sytuacji nie musi być wymiana reflektora. Często żeby odzyskać początkowe parametry techniczne światła wystarczy dokonać polerowania lampy. Zniszczoną, pożółkłą powierzchnię ściera się delikatnie za pomocą szczotki polerskiej. Po starciu zabrudzonej warstwy na reflektor nakłada się preparat, który ma za zadanie wypełnienie rys, które powstały w wyniku ścierania.

Zalety polerowania reflektorów

Do zalet polerowania reflektorów zalicza się krótki czas naprawy oraz brak potrzeby demontażu oświetlania. Jest to też znacznie tańsze rozwiązanie, aniżeli zakup nowej czy nawet używanej lampy. Także w przeciwieństwie do wymiany całego reflektora nie musimy ustawiać ponownie świateł. Po nałożeniu preparatu na reflektor jest on zabezpieczony przed działaniem filtrów UV i w konsekwencji utlenianiem lampy z zewnątrz.

Skutkiem uszkodzonych i zużytych lamp poza słabą widocznością i rozpraszaniem światła może być zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję. Efektem również może być otrzymanie mandatu karnego. Dodatkowo niesprawne lub niewłaściwe oświetlenie może być jednym z czynników powodujących niezaliczenie badania technicznego samochodu.