Astygmatyzm a oświetlenie samochodowe

Astygmatyzm a oświetlenie samochodowe – 1 wskazówka, która ułatwi astygmatykom nocne prowadzenie samochodu

 

Szacunkowe statystyki mówią, że ponad 40 procent populacji ma astygmatyzm. Jednak w większości przypadków wada nie wpływa na codzienne funkcjonowanie. W tym poradniku pomówimy o tej mniejszości, która realnie zmaga się z objawami astygmatyzmu. Dowiesz się, na czym polega astygmatyzm oraz jakie są najważniejsze objawy tej wady wzroku. Poznasz 3 kluczowe przeszkody, które utrudniają astygmatykom nocne prowadzenie pojazdu. Przygotowaliśmy również jedną wskazówkę dla osób z wadami wzroku. Jej zastosowanie zniweluje objawy do minimum, dzięki czemu jazda samochodem będzie dużo łatwiejsza. Zapraszamy!

 

Na czym polega astygmatyzm?

Cały problem leży w rogówce oka. To element, który odpowiada za załamywanie promieni świetlnych i skupianiu ich na siatkówce. Następnie siatkówka znajdująca się w tylnej strefie oka przekazuje do mózgu obraz załamany przez rogówkę. To od rogówki – tej przezroczystej, frontowej warstwy oka – zależy, jaki obraz dotrze do mózgu. Kluczowym parametrem w tym procesie jest kształt rogówki.

Oko pozbawione wady skupia promienie świetlne za pomocą rogówki o symetrycznym i kulistym kształcie. Można go porównać do globusu. Taka rogówka przekazuje na siatkówkę oka promienie świetlne załamane symetrycznie we wszystkich kierunkach. Dzięki temu do mózgu trafia wyraźny obraz. W przypadku astygmatyków sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Oko astygmatyka przekazuje siatkówce promienie świetlne skupione przez rogówkę o eliptycznym lub owalnym kształcie. Konstrukcja takiej rogówki przypomina piłkę od rugby. Przez to obraz trafiający do dalszych części oka jest niewyraźny i rozmyty. A to nie jedyne objawy tej wady wzroku, z którymi muszą sobie radzić astygmatycy w trakcie prowadzenia samochodu.

 

3 kluczowe objawy astygmatyzmu, które utrudniają nocną jazdę samochodem

Wszystko zależy od stopnia zaawansowania wady. Mała wada powoduje lekkie rozmycie otaczającej rzeczywistości. Poważna wada sprawia, że przedmioty stają się powykrzywiane, czy zniekształcone. Osoby z astygmatyzmem po odpowiedniej korekcji wzroku mogą ubiegać się o prawo jazdy. Specjalistyczne rozwiązania wyeliminują zamazany obraz drogi, ale nie pozbędą się wszystkich objawów wady.

W trakcie codziennego prowadzenia samochodu astygmatycy częściej odczuwają bóle oczu, głowy, czy nudności. Wynika to z tego, że układ wzrokowy astygmatyków musi się ciężej napracować, żeby mózg kierowcy mógł odbierać symetryczny obraz bieżących wydarzeń drogowych. To dosyć błahy problem przy konsekwencjach astygmatyzmu, z którymi kierowcy z tą wadą muszą mierzyć się w trakcie nocnych podróży samochodem.

Astygmatycy widzą gorzej, kiedy jedynym źródłem oświetlenia są reflektory. Brak światła słonecznego powoduje spore problemy z widzeniem u osób z astygmatyzmem. Zwłaszcza jeśli lampy samochodowe dają słabe światło, bo są porysowane, żółte, zaparowane, czy matowe. Kolejnym problemem jest zwiększona wrażliwość na światła nadjeżdżających samochodów. Oślepiony długimi światłami astygmatyk potrzebuje znacznie więcej czasu, żeby odzyskać prawidłowy obraz drogi niż osoba bez tej wady. Osoby z astygmatyzmem nie poradzą nic na oślepianie ze strony innych kierowców. Ale mogą zadbać o swoje reflektory, co podniesie bezpieczeństwo i komfort prowadzenia samochodu.

Kierowcy z wadami wzroku mają tendencję do zrzucania słabej widoczności na swój problem zdrowotny. Wzrok jest najważniejszy, ale to nie wszystko. Bardzo ważny jest również stan reflektorów, które powinny zapewniać oświetlenie na maksimum swoich możliwości. A kiedy są porysowane, żółte, zaparowane, czy matowe – świecą bardzo słabo. To problem, z którym w Vroomer zmagamy się na co dzień i mamy na niego prostą wskazówkę.

 

Jak zniwelować negatywne skutki astygmatyzmu? 1 wskazówka, która zniweluje objawy choroby do minimum

Regeneracja reflektorów to zabieg, dzięki któremu lampy znów działają i wyglądają jak fabryczne. Przeciętnie powinno się go wykonywać co 100 tysięcy kilometrów. To moment, kiedy reflektory wymagają interwencji ze względu na słaby stan wynikający z kilku lat eksploatacji. 100 tysięcy to taka umowna granica. Jako profesjonalny serwis lamp samochodowych rekomendujemy regenerację reflektorów, kiedy tylko kierowca zauważy pogorszenie widoczności na drodze. To wskazówka szczególnie ważna dla osób z wadami wzroku.

Astygmatycy powinni skrupulatnie dbać o reflektory samochodowe i reagować, kiedy zauważą, że lampy dają słabe światło. Osoby z wadami wzroku są na to bardzo wyczulone, bo w trakcie nocnych przejażdżek polegają jedynie na reflektorach. Regularne odnawianie reflektorów sprawi, że lampy będą świecić na maksimum swoich możliwości i zapewnią bezpieczeństwo oraz komfort. A to wszystko bez kosztownych wymian. Kliknij link powyżej i zobacz, jak zrobimy z Twoich obecnie matowych, zaparowanych, żółtych, czy matowych lamp – błyszczące reflektory zapewniające maksymalne bezpieczeństwo.

 

Podsumowanie i dodatkowa wskazówka

Astygmatyzm to dość powszechna wada wzroku, która w zaawansowanej formie stwarza problemy z prowadzeniem samochodu. Szczególnie nocą, kiedy reflektory stanowią jedyną możliwość oświetlenia drogi. W Vroomer zajmujemy się regeneracją reflektorów, dzięki której lampy zapewniają maksymalne oświetlenie, co zapewnia komfort prowadzenia. Natomiast nie poradzimy nic na samą wadę wzroku. W tym obszarze konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, który dobierze najlepsze rozwiązanie. Medycyna cały czas się rozwija, więc może lekarze niebawem zostaną wyposażeni w nową metodę leczenia, która jeszcze bardziej zniweluje astygmatyzm. Z pewnością warto to nadzorować i regularnie ich odwiedzać, jeśli doskwierają Ci objawy astygmatyzmu.