Czy montaż projektorów Bi-Led jest legalny?

Każdy kierowca marzy o świetnym oświetleniu drogi po zmierzchu. Wydajne oświetlenie trasy w nocy znacząco poprawia komfort, dynamikę i przede wszystkim bezpieczeństwo podróżowania. Dlatego producenci samochodów odeszli od lamp halogenowych i zmienili źródła światła w swoich pojazdach np. na soczewki LED. Jednak większość aut w naszym kraju ma około 15 lat. Są to więc samochody wyposażone głównie w żarówkę halogenową. Czy da się mieć oświetlenie Bi-Led z najnowszych samochodów bez kupowania nowego pojazdu, fabrycznie wyposażonego w soczewki Bi-Led? Jedyną możliwością jest modyfikacja fabrycznego rozwiązania i przerobienie lamp na Bi-Ledy, lecz pojawia się pytanie – czy taki zabieg jest legalny? Czy montaż projektorów Bi-Led jest legalny? W tym artykule znajdziesz praktyczną odpowiedź na to pytanie. Czytaj do końca!

 

Projektory Bi-Led – dlaczego warto?

Na początek szereg korzyści wynikających z instalacji soczewek Bi-Led, które sprawiają, że realnie warto się zastanowić – czy montaż projektorów Bi-Led jest legalny. Pierwsza z nich to energooszczędność. Diody LED zużywają znacznie mniej prądu niż lampy halogenowe czy xenony. Wyjątkowo niski pobór prądu sprawia, że ograniczamy zużycie akumulatora i paliwa.

Kolejną zaletą soczewki Bi-Led jest jej trwałość. W przypadku lamp halogenowych żywotność na poziomie 1000 godzin jest spotykana jedynie w produktach najwyższej jakości. Xenony wchodząc na rynek, znacznie pobiły ten rezultat. Żywotność przeciętnego xenona mieści się w okolicach 5000 godzin. Jednak soczewki Bi-Led niszczą na tej płaszczyźnie wszystko – 35 000 godzin bezobsługowego świecenia to dla nich żaden problem, a właściwie początkowa granica w obszarze żywotności.

Piękny wygląd projektorów Bi-Led to ich niewątpliwy atut. Zamontowane soczewki Bi-Led znacząco poprawiają ogólną prezencję pojazdu.

Najważniejsza zaleta to oczywiście poprawa bezpieczeństwa. Projektory Bi-Led cechuje wyjątkowo długi zasięg oświetlenia. Dzięki temu jadąc w nocy, widzimy znacznie więcej. Lepsza widoczność pozwala kierowcy sprawniej oceniać sytuację na drodze.

 

Soczewki Bi-Led a przegląd. Czyli dlaczego nie warto oszczędzać na przeróbce lamp Bi-Led?

Powyższe zalety sprawiają, że projektory Bi-Led są coraz bardziej poszukiwanym produktem na rynku oświetlenia samochodowego. Jednak solidne rozwiązania są dosyć drogie, co odstrasza wielu potencjalnie zainteresowanych przeróbką lamp na Bi-Led. Z odsieczą nadchodzą chińscy producenci, od których soczewki Bi-Led można zakupić wyjątkowo tanio. Skąd takie niskie ceny, które są ułamkiem kwoty, jaką trzeba zapłacić za projektory Bi-Led znanych marek? Odpowiedź jest dosyć prosta – to zwykłe podróbki. Kupując taką podróbkę, możemy zapomnieć o szeregu wyżej wymienionych korzyści. A to nie jedyna konsekwencja przyoszczędzenia.

Pojawia się kwestia – soczewki Bi-Led a przegląd. Jak to wygląda w praktyce? Tutaj w grę wchodzi jakość zakupionych projektorów oraz wybór warsztatu wykonującego przeróbkę. Wysokiej jakości soczewki montowane przez dobry warsztat, który je odpowiednio wyreguluje, nie wyróżniają się wizualnie praktycznie niczym od fabrycznego rozwiązania. I w taki efekt należy celować. Niestety decydując się na zakup tanich soczewek i wybór warsztatu, który nie specjalizuje się w przeróbkach lamp – nie uzyskamy pożądanego efektu. W takim wypadku najprawdopodobniej nasze oświetlenie będzie się wyróżniać z tłumu – problemy z przeglądem i policją niemalże gwarantowane. Lecz jeśli nasze oświetlenie nie rzuca się w oczy, wygląda standardowo i świetnie spełnia swoje funkcje – nie ma się czego obawiać. Przegląd i ewentualna kontrola policji powinny przebiec bezproblemowo.

Jak nie naciąć się na chińską podróbkę soczewki Bi-Led? Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup w zaufanym źródle. Na przykład w naszym sklepie – kliknij i przejrzyj oferowane przez nas soczewki Bi-Led. Jeszcze do niedawna chińskie podróbki dało się odróżnić od oryginalnych, markowych soczewek przy pomocy norm i atestów, ponieważ chińskie projektory ich po prostu nie posiadały. Obecnie…dalej w praktyce ich nie posiadają, ale są “wystylizowane” tak, żeby nie było to widoczne na pierwszy rzut oka. Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem na ominięcie chińskich podróbek będzie zakup projektorów w zaufanym sklepie (link powyżej).

 

To w końcu montaż projektorów Bi-Led jest legalny czy nie?

Nie, montaż projektorów Bi-Led nie jest legalny. Nie bez powodu wspomnieliśmy wyżej, że pożądanym efektem wizualnym przeróbki jest fabryczny wygląd nowego rozwiązania oraz odpowiednie wyregulowanie. Tylko w takim wypadku mamy szansę na przejście przeglądu i kontroli policji. Taką modyfikację możemy przyrównać do wycięcia filtra DPF czy katalizatora – niby nielegalne, ale masa osób tak robi, po czym bezproblemowo przechodzą kolejne przeglądy czy kontrole policji. W przypadku pytania – czy montaż projektorów Bi-Led jest legalny? Sytuacja jest analogiczna. Montaż projektorów Bi-Led jest nielegalny, ale spora grupa kierowców wykonała taką przeróbkę oświetlenia i cieszy się zaletami takiego rozwiązania oraz bezproblemowymi przeglądami, czy kontrolami policyjnymi.