Dlaczego nie wolno uruchamiać samochodu bez reflektorów? 3 kosztowne konsekwencje

Regeneracja lamp samochodowych to rozwiązanie na poprawę oświetlenia, które ma mnóstwo zalet i jedną wadę. Kiedy Twoje reflektory są w warsztacie wykonującym regenerację, masz unieruchomiony samochód na kilka dni. Jedyne co możesz wtedy zrobić to przeparkować pojazd w bezpiecznym obszarze, gdzie nie zetkniesz się z policją. W trakcie przeparkowywania jeszcze nie wiesz, ile zapłacisz za uruchomienie samochodu bez reflektorów. Dopiero po otrzymaniu reflektorów z warsztatu przekonasz się, że jeden taki manewr spowoduje szereg problemów i konieczność wizyty w profesjonalnym warsztacie samochodowym. W tym poradniku poznasz problemy, które powoduje uruchomienie pojazdu bez lamp samochodowych. Dowiesz się również, jak uporać się z tymi problemami i dlaczego tanie sposoby nie działają. Ponadto damy Ci 2 sposoby, dzięki którym unikniesz takich problemów w przyszłości. Zapraszamy!

 

3 problemy wynikające z uruchomienia pojazdu bez reflektorów

Po regeneracji Twoje reflektory powinny wyglądać i działać jak nowe. Tak będzie, jeśli powierzysz wykonanie regeneracji lamp samochodowych Vroomer i w międzyczasie nie uruchomisz pojazdu bez reflektorów. Kiedy ignorujesz drugi warunek i np. przeparkowywujesz samochód bez lamp, to czekają Cię co najmniej 3 problemy z pracą reflektorów. Kłopoty spowoduje komputer odpowiadający za kontrolowanie wszystkich elementów samochodu.

Uruchomienie pojazdu bez lamp sprawi, że „wykasujesz” z komputera pokładowego informacje i instrukcje związane z reflektorami. W efekcie komputer, który dotychczas zajmował się obsługą oświetlenia, będzie miał problemy z kontrolowaniem podstawowych funkcji reflektorów. Lampy samochodowe pozbawione kontroli będą robiły to, na co akurat będą miały ochotę i nie będziesz miał na to większego wpływu. Najczęściej kończy się to 3 poniższymi problemami.

1. Niedziałające samopoziomowanie reflektorów

System samopoziomujący lampy wykorzystuje masę czujników, które zapewniają finalny efekt w postaci odpowiedniego wypoziomowania światła. Działa to świetnie, dopóki czujniki przekazują właściwe wartości do komputera pokładowego, a reflektory odbierają jego sygnały. Przez uruchomienie samochodu bez lamp zaburzasz współpracę reflektorów z komputerem samochodu. W efekcie do lamp nie docierają wskazania czujników. W takim wypadku jesteś skazany na losową pracę reflektorów. Czasami oświetlenie wpasuje się w warunki drogowe. Ale nie licz wtedy, że wszystko wróciło do normy. Po chwili znów zauważysz, jak reflektory poziomują się systemem na chybił trafił. Taka usterka znacznie obniża komfort jazdy i stwarza problemy z codziennym prowadzeniem pojazdu. Identyczne kłopoty stwarza kolejna awaria wynikająca z uruchomienia samochodu bez reflektorów.

2. Niedziałający system skrętny odpowiadający za doświetlanie danych fragmentów drogi

Niestety będziesz musiał pożegnać się z systemem sprawiającym, że oświetlenie podąża za Twoim ruchem kierownicy i doświetla Ci zakręt. System skrętny reflektora polega na przekazywaniu przez komputer pokładowy informacji o Twoim skręcaniu kierownicy do lamp. Jeśli informacja nie dotrze do reflektorów, to system nie zadziała. Tak to wygląda po uruchomieniu samochodu bez lamp. Poza takimi typowo elektronicznymi systemami przestanie działać również podstawowa funkcja reflektorów, która ułatwia nocne podróże.

3. Niedziałające światła drogowe

Możesz się nieco zdziwić, kiedy przesuniesz przełącznik od świateł do przodu i na pulpicie pojawi się ikona od świateł drogowych, a widoczność wcale się nie zmieni. Ale zasada działania jest prosta. Komputer pokładowy wie, że ma przekazać informację dotyczącą przełączenia świateł na długie do reflektorów i pulpitu. Ale przekaz dotarł tylko do jednego z tych dwóch elementów. W efekcie na pulpicie masz ikonkę świateł drogowych, a reflektory dalej oświetlają Ci drogę światłami mijania.

Każdy z tych problemów zmniejsza komfort jazdy i utrudnia codzienne użytkowanie samochodu. Powrót do dawnej bezobsługowości i wygody będzie Cię nieco kosztował. Ale to jedyny skuteczny sposób na naprawę problematycznych reflektorów.

 

Co musisz zrobić, żeby reflektory znów działały poprawnie? Skuteczny sposób, dzięki któremu szybko pozbędziesz się problemów

 

Konieczna będzie wizyta w profesjonalnym warsztacie samochodowym, który specjalizuje się w takich naprawach i dysponuje odpowiednim sprzętem. To kluczowy parametr przy wyborze miejsca naprawy. Na początek zorientuj się, jakie urządzenie diagnostyczne musi mieć warsztat samochodowy, żeby poradził sobie z Twoim problemem. Następnie przejdź do kontaktowania się z warsztatami i pytaj – czy dysponują takim sprzętem.

Przykładowo do naprawy samochodów z grupy Volkswagena niezbędny będzie interfejs VCDS. Dla BMW będzie to Delphi. Toyota i Lexus wymagają interfejsu Mini-VCI Techstream. Natomiast przy Oplu konieczne będzie użycie komputera diagnostycznego z oznaczeniem MDI. Profesjonalny sprzęt będzie profesjonalnie kosztował, ale to jedyna możliwość naprawy. Żaden inny sposób nie zadziała ze względu na charakterystykę problemu.

Naprawa problematycznego reflektora wymaga poważnej ingerencji w ustawienia komputera pokładowego samochodu. A przy poważnych naprawach niezbędny jest poważny sprzęt i poniesienie poważnych kosztów. Taka naprawa będzie kosztować co najmniej kilkaset złotych. Chyba że zdecydujesz się na budżetową naprawę. Wtedy do wspomnianych kilkuset złotych będziesz musiał doliczyć cenę tej taniej naprawy. Niestety, ale po taniości nic tutaj nie zdziałasz.

 

Nie próbuj kombinować, bo tanie sposoby na naprawę i tak nie zadziałają

Na popularnych portalach aukcyjnych nie brakuje ogłoszeń, w których możesz nabyć komputer diagnostyczny do samochodu za kilkadziesiąt złotych. W opisie takich urządzeń znajdziesz informację, że komputer wyświetla błędy oraz umożliwia ich skasowanie. Wydaje się to idealnym rozwiązaniem, bo naprawa na pewnym etapie wymaga skasowania błędów.

Po co w takim razie inwestować w naprawę w profesjonalnym warsztacie, skoro za 50 złotych możesz samodzielnie pozbyć się problemów? Niestety, ale jedyne czego się pozbędziesz to zapłacone 50 złotych. W najlepszym wypadku uda Ci się wyświetlić błędy i je skasować. Ale nie naprawisz reflektorów w ten sposób. Naprawa takiej usterki wymaga trochę więcej niż usunięcie błędów z pomocą komputerka za 50 złotych. Konieczna jest zmiana ustawień komputera pokładowego samochodu. A do tego niezbędny jest odpowiedni komputer diagnostyczny, którym dysponują profesjonalne warsztaty samochodowe.

Jeśli uruchomiłeś samochód bez reflektorów, to musisz skorzystać z fachowej pomocy i zapłacić za nią co najmniej kilkaset złotych. Od teraz pamiętaj, żeby przy każdej naprawie zastosować prostą wskazówkę, a już nigdy więcej nie poniesiesz takich kosztów.

 

Dzięki tej wskazówce unikniesz problemów przy naprawie samochodu obejmującej demontaż reflektorów

Kiedy zostawiasz samochód w serwisie i wiesz, że naprawa będzie obejmować demontaż lamp, to koniecznie zapytaj mechanika – czy ma komputer diagnostyczny dedykowany do samochodu Twojej marki. To jedyna gwarancja na to, że w razie uruchomienia samochodu bez reflektorów, warsztat poradzi sobie z przywróceniem pełnej funkcjonalności lamp. Jeśli warsztat nie ma takiego komputera, to musisz liczyć się z koniecznością szukania kolejnego serwisu, który naprawi Ci reflektory i zainkasuje za to odpowiednią kwotę.

Wybieraj jedynie warsztaty posiadające komputery diagnostyczne do Twojej marki, a nie będziesz miał takich problemów. Ewentualnie skorzystaj z drugiej wskazówki, dzięki której unikniesz jakichkolwiek problemów z naprawą reflektorów.

 

Kolejna wskazówka, dzięki której bezproblemowo naprawisz reflektory samochodowe – Podsumowanie

Niedziałające samopoziomowanie, światła drogowe, system skrętny i konieczność zapłaty co najmniej kilkuset złotych za naprawę. Tyle będzie Cię kosztować uruchomienie samochodu bez lamp. Mógłbyś uniknąć tych wszystkich problemów, gdybyś tylko wiedział, że nie wolno uruchamiać pojazdu ze zdjętymi reflektorami. Taką i inne wskazówki przekazujemy naszym klientom w trakcie omawiania szczegółów związanych z naprawą lamp. Dzięki temu nasi klienci cieszą się bezproblemową naprawą i pięknymi efektami. Skorzystaj z naszych usług i sprawdź sam!