Dlaczego parują reflektory w samochodzie?

dlaczego parują reflektory w samochodzie

Niezależnie od wieku naszego samochodu, jego stanu technicznego, czy przebiegu licznika, każdy pojazd wymaga wymaga odpowiedniej konserwacji i dbałości w zakresie bieżącej eksploatacji. Jeśli dbamy o własne zdrowie, bo zależy nam na jak najlepszej formie naszego organizmu, to tak samo powinniśmy traktować nasze auto. A co jeśli wystąpi jakaś usterka czy większy problem? Zachowaj spokój i działaj! Jedną ze stosunkowo częstych niedogodności, z którymi mierzą się kierowcy są parujące reflektory. Dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zapobiec i czy zawsze zaparowane lampy w samochodzie muszą oznaczać usterkę? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Dlaczego parują reflektory?
  2. Kiedy parowanie reflektorów powinno nas zaalarmować?
  3. Dlaczego parują reflektory w samochodzie? Nie czekaj i działaj!

Dlaczego parują reflektory?

Zanim wpadniesz w panikę, to warto sprawdzić, co może być przyczyną parowania reflektorów w Twoim samochodzie. Najogólniej rzecz ujmując parujący reflektor wcale nie musi oznaczać problemu technicznego. Może ono być efektem czystych praw fizyki, kiedy to powietrze dostające się pod klosz zawiera na tyle dużo wilgoci, że ta skrapla się na ściankach w postaci pary wodnej, reagując na zmiany temperatury wewnątrz klosza pod wpływem rozgrzewania reflektorów. Zapewne zadasz pytanie – OK, ale skąd powietrze w reflektorach? Odpowiedź jest prosta – żaden reflektor samochodowy nie jest w pełni szczelny, a odpowiedni i bezpieczny przepływ powietrza zapewniają odpowietrzniki wyposażone w specjalne filtry. Dzięki temu gorące powietrze wydostaje się na zewnątrz, nie powodując skraplania.

RADA: jeśli efekt parującego reflektora mija po kilku kilometrach jazdy, to znaczy, że wszystko jest w porządku!

Kiedy parowanie reflektorów powinno nas zaalarmować?

Zaparowane lampy w samochodzie, to dość częsty widok, zwłaszcza w naszym klimacie w okresach jesień-zima-wiosna. Wpływa to z pewnością na walory estetyczne reflektora. O ile jednak w większości przypadków zjawisko to mija przy odpowiednim odpowietrzeniu, to jednak występują przypadki, że parujący reflektor jest oznaką usterki wymagającej interwencji. Co powinno Cię zaalarmować? Zbyt częste i obfite parowanie reflektorów. Jeżeli zaparowanie nie mija po kilku godzinach jazdy, a na kloszach woda skrapla się wyraźnie, to zdecydowanie zacznij działać. Wszelkie zaniedbanie w tym zakresie w skrajnych przypadkach może zagrozić bezpieczeństwu jazdy poprzez ograniczenie efektywności świateł. Co więcej, nierozwiązany problem będzie wpływał na żywotność lamp, a to z kolei narażenie na dodatkowe koszty.

RADA: jeśli parowanie reflektorów występuje często i nie mija, to nie bagatelizuj sprawy!

Przyczyny zaparowanych reflektorów

Dlaczego parują reflektory w samochodzie? Nie czekaj i działaj!

Jeśli podejrzewasz, że parowanie reflektorów w Twoim samochodzie, to coś więcej, niż tylko przemijające zjawisko fizyczne, to zdecydowanie musisz podjąć działania zabezpieczające. Wszystko jednak będzie zależało od stanu Twoich reflektorów:

  • zaparowane lampy to najczęściej efekt nieszczelności spowodowany pęknięciem klosza lub rozszczelnieniem. Co można zrobić? Jedyną słuszną opcją jest oddanie do serwisu zajmującego się lampami, ponieważ konieczna może być wymiana klosza;
  • kolejną przyczyną parowania są uszkodzone dekielki (zaślepki), które znajdują się z tyłu lampy, przez które wymieniamy żarówkę halogenową oraz xenon;
  • w niektórych przypadkach podczas prac przy samochodzie, gdy zdejmowany jest przedni zderzak oraz ponownie zakładamy dochodzi do uszkodzenia obudowy lampy poprzez za mocne dopasowanie zderzaka.

RADA: jeśli nie masz pewności, jak zapobiec parowaniu reflektorów, które jest efektem usterki, to powierz swoje lampy w ręce profesjonalistów. We Vroomer zadbamy o Twoje reflektory, poddamy je skutecznej renowacji, zajmiemy się spawaniem plastikowych elementów lamp lub wymienimy reflektory na nowe. Zawsze z korzyścią dla Ciebie!