Jak wybrać idealne żarówki ksenonowe? 3 wskazówki

Żarówki ksenonowe zapewniają szereg zalet. Daleki zasięg, energooszczędność, przyjemna barwa światła oraz żywotność to podstawowe 4 korzyści wynikające z posiadania ksenonów. Ale pamiętaj, że możesz w bardzo prosty sposób pozbawić się tych wszystkich zalet. Wystarczy, że nieprawidłowo dobierzesz żarówkę. Wtedy, zamiast cieszyć się z idealnego oświetlenia, będziesz męczył się przy każdorazowej nocnej trasie. Wybierz żarówkę ksenon dopasowaną do Twoich potrzeb i Twojego samochodu, a unikniesz problemów oraz zapewnisz sobie bezpieczeństwo i komfort prowadzenia. W dzisiejszym artykule poznasz 3 wskazówki, dzięki którym szybko i skutecznie wyposażysz się w odpowiednią żarówkę. A to najprostszy sposób na komfort prowadzenia i zminimalizowanie wydatków związanych z eksploatacją lamp samochodowych. Zapraszamy!

 

1. Dzięki tej wskazówce z łatwością wybierzesz idealną barwę światła, która zapewni Ci maksymalne bezpieczeństwo i komfort prowadzenia

Temperatura barwowa to najważniejszy parametr, który musisz uwzględnić przy zakupie żarówki do samochodu. To od temperatury barwowej zależy, czy będziesz z przyjemnością przemierzał kolejne kilometry, czy będziesz miał dość po kilku pierwszych minutach jazdy. Ponadto barwa światła warunkuje to, czy jesteś bezpieczny dla innych kierowców. Jeśli nieprawidłowo dobierzesz ten parametr, to zniszczysz nie tylko swoją wygodę prowadzenia. Ucierpią na tym wszyscy kierowcy, których miniesz w trakcie nocnych podróży. Każdy z nich straci widoczność na kilka sekund, co może skończyć się nieciekawie. Poświęć chwilę na zapoznanie się z zasadami wyboru temperatury barwowej, a zyskasz oświetlenie zapewniające Ci bezpieczeństwo, które nie będzie zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu.

Jednostką, którą mierzy się barwę światła, są Kelwiny. Znajdziesz ten parametr na opakowaniu każdej żarówki samochodowej. W przypadku ksenonów na opakowaniach zobaczysz wartości, takie jak 4300K, 5000K i 6500K. Na tym pułapie kończą się temperatury barwowe żarówek popularnych producentów. Dlatego najczęściej osoby zainteresowane zakupem wybierają spośród tych 3 barw, które może wyglądają nieco tajemniczo, ale w praktyce można ja podsumować 1 zależnością. Musisz pamiętać, że:

  • im więcej Kelwinów, tym światło jest bielsze i zimniejsze,
  • im mniej Kelwinów, tym światło jest cieplejsze i bardziej żółte.

Teraz przeniesiemy tę zależność do wyboru odpowiedniej żarówki. Pamiętaj tylko, że nie ma 1 właściwego wyboru. Dobór oświetlenia to kwestia indywidualna. Najważniejszym wskaźnikiem będzie tutaj Twój wzrok.

Zapewne będziesz wybierał spośród takich 3 opcji:

  • 4300K – biało-żółta barwa,
  • 5000K – biała barwa, bez żadnego udziału żółtego koloru,
  • 6500K – biała barwa, która jest odpowiednikiem światła dziennego.

Która barwa najlepsza? To temat, nad którym można by dyskutować godzinami. W teorii największy komfort użytkowania zapewnia ksenon o barwie 6500K. To barwa światła dziennego, więc najmniej męczy wzrok. Tak to wygląda w teorii. W praktyce dobór idealnej barwy oświetlenia to kwestia indywidualna. Najlepszym rozwiązaniem byłoby samodzielne przetestowanie żarówek o różnych temperaturach barwowych. Wtedy z łatwością ustaliłbyś, która barwa najbardziej Ci odpowiada. Jeśli nie masz czasu na takie sprawdzanie, to zapoznaj się z testami wykonanymi przez użytkowników poszczególnych żarówek. Wystarczy kilkadziesiąt minut, a wszystkiego się dowiesz.

Filmiki na YouTube i grupy dyskusyjne w mediach społecznościowych to 2 miejsca, dzięki którym z pewnością dobierzesz prawidłową temperaturę barwową. Na początek obejrzyj porównania poszczególnych barw. A następnie sprawdź opinie użytkowników danych żarówek. To jedyny sposób na „zdalny” dobór barwy oświetlenia. Kiedy ustalisz już odpowiadającą Ci liczbę Kelwinów, pozostanie Ci jedynie zwrócenie uwagi na 2 techniczne kwestie. Jeśli o nich zapomnisz, to wydatki dopadną Cię szybciej, niż myślisz.

 

2. Jeśli wybierzesz tanią żarówkę bez filtra UV, to dosyć szybko dopadną Cię duże wydatki

Prawidłowo dobrana temperatura barwowa żarówki to gwarancja komfortowego użytkowania oświetlenia samochodowego. Ale musisz pamiętać, że komfortowe nie zawsze znaczy bezawaryjne. Bardzo często producentom samochodów nie udaje się połączyć kwestii wygody i trwałości. Ty możesz tego w prosty sposób uniknąć. Wystarczy, że zastosujesz poniższą wskazówkę, a wyposażysz się w trwałą i nieinwazyjną żarówkę.

Przy wyborze żarówki koniecznie sprawdź, czy dany model ma filtr UV. Zwróć na to uwagę szczególnie wtedy, kiedy kupujesz tanią żarówkę. Filtr UV jest standardem wśród droższych modeli znanych producentów. Natomiast przy tanich żarówkach filtr nie jest taką oczywistością. A taki filtr UV to element odpowiadający za bezawaryjną pracę poszczególnych części reflektora. Brak filtra UV znacznie przyspieszy proces matowienia klosza i odbłyśnika. To spowoduje konieczność zainwestowania kilkuset złotych w profesjonalny zabieg naprawczy. Jak widzisz, pominięcie filtra UV przy zakupie żarówki to dosyć drogi błąd. Zwłaszcza że problem nie dotyczy jedynie finansów.

Stopniowe matowienie klosza, czy odbłyśnika będzie stopniowo niszczyło wydajność reflektorów. A to najprostsza droga do niebezpiecznych sytuacji drogowych. Filtr UV zapewni Ci bezawaryjną pracę lamp samochodowych, która jest jedynym gwarantem bezpieczeństwa w trakcie nocnych podróży. Nie zapomnij również, że filtr UV to 1 z 2 rzeczy technicznych, o które należy zadbać przy zakupie żarówki ksenonowej. Jeśli zapomnisz o tej drugiej rzeczy, to czeka Cię wydanie kilkunastu złotych oraz kilka dodatkowych dni oczekiwania.

 

3. Pamiętaj o doborze odpowiedniego typu żarówki, a oszczędzisz mnóstwo czasu i trochę pieniędzy

Na rynku znajdziesz mnóstwo rodzajów żarówek ksenonowych. Masz do wyboru takie z palnikiem ze zintegrowanym zapalnikiem oraz bez niego. Kolejna sprawa to reflektor, który masz w samochodzie. Tutaj znów wyróżniamy 2 rodzaje, czyli reflektory projektowe z soczewką oraz odbłyśnikowe. Masa różnych rodzajów i jeszcze więcej różnorakich oznaczeń. Spośród tych wszystkich żarówek musisz wybrać taką, która będzie pasowała do Twojego reflektora. I musisz to zrobić bardzo precyzyjnie. W przeciwnym razie czeka Cię zwrot żarówek do sklepu.

Czyli jeśli kupiłeś żarówki w internecie, to nieprawidłowy dobór rodzaju oznacza kolejne kilka dni oczekiwania. Ponadto najprawdopodobniej (zależy od sklepu) będziesz musiał ponieść koszty przesyłki zwrotnej. Możesz tego wszystkiego uniknąć w bardzo prosty sposób. Koniecznie przed zakupem poznaj techniczne wymagania dotyczące kompatybilności danej żarówki z Twoimi reflektorami, a unikniesz zbędnych wydatków i nie stracisz kilku dodatkowych dni na przesyłkach kurierskich.

 

Podsumowanie

W teorii wybór odpowiedniej żarówki nie brzmi jak skomplikowane zadanie. Ale w praktyce za 1 „mały” błąd możesz zapłacić komfortem prowadzenia i nie tylko. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór żarówki ksenonowej. Przy zakupie pamiętaj o 3 wskazówkach poznanych w dzisiejszym artykule, a z pewnością dobierzesz żarówkę spełniającą odpowiednie wymogi techniczne, która zapewni Ci bezpieczeństwo i wygodę codziennego użytkowania pojazdu. Sprawdź sam!