Jak wymienić żarówkę w przednim reflektorze?

Wymiana żarówki to podstawowa czynność, którą warto opanować. Uwzględniając obecny taryfikator mandatów – dosłownie warto – za jazdę z niesprawnym oświetleniem grozi nawet 500 zł mandatu. Jak się więc do tego zabrać? To zależy. Przede wszystkim od konstrukcji reflektora, która w głównej mierze zależy od roku produkcji samochodu. W starszych i kilkunastoletnich pojazdach sprawa jest dosyć prosta. W najnowszych samochodach wymiana żarówki się nieco skomplikowała. Ale bez obaw – odrobina chęci i nasz poradnik to połączenie, dla którego żadna konstrukcja, czy to starsza czy nowsza, nie stanowi problemu.

 

Zakup żarówki – skąd wiedzieć, jaką żarówkę kupić? 

Przed rozpoczęciem poszukiwań samej żarówki o konkretnych parametrach – sprawdź, jaki rodzaj żarówek masz w samochodzie. Halogeny, ksenony, a może LED-y? Kiedy już będziesz to wiedział – przejdź krok dalej i sprawdź, jakie parametry powinny cechować nową żarówkę. Znajdziesz taką informację:

 • Na obudowie reflektora, najczęściej w górnej części.
 • W instrukcji pojazdu. Niekoniecznie musisz taką posiadać – możesz ją znaleźć w internecie.
 • W internecie. Jeśli nie chce Ci się szukać instrukcji to wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę frazę – „jakie żarówki samochodowe” + „model Twojego samochodu”. Znasz zalecenia producenta odnośnie parametrów, jakie musi mieć nowa żarówka w Twoim samochodzie? Zastosuj się do nich. Zamontowanie innych żarówek/żarówek wykonanych w innej technologii jest niezgodne z prawem.

Etap doboru za nami. Teraz przejdziemy do samego procesu wymiany żarówki.

 

O czym pamiętać przed wymianą żarówki w aucie?

Przede wszystkim pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniej siły. Konstrukcja reflektora jest dosyć wrażliwa. Przesadzając z siłą, możesz uszkodzić metalową zawleczkę świateł mijania bądź zdeformować sam reflektor. Wyklucz taką możliwość – pamiętaj o wyczuciu.

Druga wskazówka dotyczy samej żarówki. W żadnym wypadku nie dotykaj jej szklanego klosza gołymi palcami. Jeśli to zrobisz – zostawisz na nim zanieczyszczenia, które zmatowią szkło i skrócą żywotność żarówki.

 

Jak wymienić żarówkę w samochodzie, poradnik krok po kroku

Bez względu na rodzaj żarówki proces wymiany zamyka się w kilku krokach:

 1. Podnieś maskę samochodu.
 2. Znajdź osłonę przeciwpyłową, która blokuje dostęp do tylnej części żarówki.
 3. Zdejmij tę osłonę.
 4. Odepnij złącze elektryczne żarówki, którą będziesz wymieniał.
 5. W miejsce zużytej żarówki włóż nową.
 6. Podepnij nową żarówkę do złącza elektrycznego.
 7. Zamontuj osłonę przeciwpyłową.
 8. Sprawdź działanie nowej żarówki w praktyce.

Gotowe. Tak to wygląda w przypadku starszych i kilkunastoletnich konstrukcji.

W Twoim modelu producent zastosował nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie?

Rozprawimy się z nim w kolejnym akapicie.

 

Przeszkody, które możesz spotkać w najnowszych konstrukcjach

Skrzynka bezpieczników

W zależności od konstrukcji – odkręcasz dwie śrubki bądź więcej, co pozwoli Ci unieść i odchylić element blokujący dostęp do tylnej części lampy.

Konstrukcja reflektora

Wymiana żarówki może wymagać odkręcenia reflektora.

Specyficzny patent producenta

Spalona żarówka to awaria, której naprawa nie powinna zająć więcej niż 30 minut. Producenci samochodów doskonale zdają sobie z tego sprawę. Jeśli żadna instrukcja nie działa – możesz być pewien, że producent zastosował własne specyficzne rozwiązanie. Wpisz w wyszukiwarkę frazę – „jak wymienić żarówkę w” + „model Twojego samochodu”, a na pewno znajdziesz patent na problematyczną żarówkę.