Reflektory samochodowe odgrywają bardzo istotną rolę podczas jazdy. Obowiązujące obecnie przepisy nakazują kierowcom poruszanie się z włączonymi światłami. Ma to na celu poprawę widoczności aut na drodze i ograniczenie ryzyka wypadków. Po zmroku i w nocy światła są niezbędne do stworzenia bezpiecznych komfortowych warunków jazdy. Dlatego tak ważne jest utrzymanie reflektorów w dobrym stanie. Jednym z zabiegów, który to umożliwia, jest polerowanie.
Spis treści:
- Dlaczego reflektory samochodowe wymagają polerowania?
- Jak poleruje się reflektor samochodowy?
- Czym polerować reflektor?
- Jak polerować reflektory krok po kroku?
Dlaczego reflektory samochodowe wymagają polerowania?
Codzienna jazda samochodem powoduje zbieranie się na jego powierzchni wszelkich zanieczyszczeń. Są to zarówno niesione z powietrzem owady, pyłki roślin czy kurz, jak i drobinki asfaltu, piasku, smarów czy paliwa. We nowszych autach reflektory zazwyczaj są wykonane z tworzywa sztucznego. Materiał ten jest znacznie bardziej podatny na zarysowania i gromadzenie warstwy brudu niż szkło. Ponadto nałożona na plastik warstwa ochronna ma tendencję do żółknięcia.
Warstwa zanieczyszczeń nagromadzona na powierzchni reflektora oraz ograniczenie jego przejrzystości mają wpływ na rozpraszanie światła. Dlatego, zwłaszcza po zmroku, może się wydawać, że lampy świecą słabiej i gorzej oświetlają tor jazdy. To z kolei przekłada się na obniżony komfort i ograniczone bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto poddać reflektory polerowaniu.
Jak poleruje się reflektor samochodowy?
Światła w Twoim samochodzie nie świecą już tak jak dawniej? Jazda jest mniej komfortowa, a auto wydaje się starsze i nieestetyczne? Z pewnością zastanawiasz się, jak wypolerować reflektory, aby przywrócić im pierwotną sprawność. Przede wszystkim musisz pamiętać, że polerowanie oczyści i odświeży powierzchnię z plastiku, ale nie usunie pęknięć. Dlatego pierwszym krokiem zawsze będzie obiektywna ocena stanu kloszy.
Jeśli klosze reflektorów są popękane i wyszczerbione, pozostaje jedynie ich wymiana na nowe. Mniejsze i większe rysy można zamaskować, stosując odpowiednie metody. Dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom z firm takich jak Vroomer. Natomiast jeśli reflektory są jedynie brudne, pożółkłe i słabiej świecą, czynność polerowania możesz wykonać samodzielnie. Wiedząc, jak wypolerować reflektory i jakie zastosować materiały, przywrócisz im pełną sprawność. Właśnie dlatego warto postawić na pomoc profesjonalistów.
Czym polerować reflektor?
Celem polerowania reflektora samochodowego nie jest jedynie usunięcie brudu. Do tego wystarczy umycie go wodą z odpowiednim detergentem. Polerowanie ma natomiast na celu usunięcie wspomnianej wcześniej warstwy ochronnej nakładanej na tworzywo, która ma zabezpieczać materiał przed zarysowaniem. Niestety ma ona tendencje do matowienia i żółknięcia, dlatego podczas regeneracji trzeba ją usunąć.
Czym polerować reflektor? Istnieje na to kilka sposobów. Najprostszym z nich, możliwym do wykonania w warunkach domowych, jest wykorzystanie taniej pasty do zębów. Można również sięgnąć po profesjonalne preparaty chemiczne, takie jak pasta polerska czy politura do lakieru. Do tego niezbędne będą papier ścierny o gradacji od P800 do P2500, ścierka z mikrofibry, taśma do zabezpieczenia samochodu, wosk lub lakier, środek do odtłuszczania.
Jak polerować reflektory krok po kroku?
Przywracanie sprawności lamp samochodowych najlepiej jest powierzyć specjalistom. Lekko zmatowione lub delikatnie zżółknięte reflektory możesz spróbować wypolerować samodzielnie, zanim sprawy zajdą zbyt daleko i domowe sposoby będą niewystarczające. Aby podjąć się polerowania w domu musisz posiadać wymienione wcześniej materiały oraz musisz wiedzieć, jak polerować reflektor samochodowy. W dużym skrócie, w domowych warunkach wykonaj następujące czynności:
- zabezpiecz karoserię wokół reflektorów taśmą, jeśli nie wymontowujesz osłon,
- dokładnie umyj powierzchnię osłon,
- odtłuść ją za pomocą alkoholu izopropylowego lub zmywacza silikonowego,
- poleruj powierzchnię reflektorów, stosując kolejno papier o coraz mniejszych ziarnach, zaczynając od p800, a kończąc na p2500. Możesz pomóc sobie w tym zadaniu, podkładając pod papier elastyczny klocek. Nie wykonuj ruchów kolistych, lecz naprzemiennie poziome i pionowe,
- wygładź reflektory ręcznie za pomocą pasty polerskiej lub polerką o obrotach na poziomie 600, a potem 1200,
- usuń pozostałości pasty mikrofibrą,
- ponownie odtłuść powierzchnię,
- zabezpiecz ją woskiem syntetycznym do lamp samochodowych.
Polerowanie reflektorów samochodowych nie jest trudne, ale wymaga czasu, cierpliwości i odpowiednich narzędzi. Jeśli ich nie masz lub klosze reflektorów w aucie są mocno zniszczone, regenerację reflektorów lub wymianę klosza możesz powierzyć doświadczonym specjalistom z firmy Vroomer.