Naprawa świateł LED do jazdy dziennej – Jak wygląda naprawa żółtego światłowodu DRL?

Ponad 12 lat temu, w 2011 roku Unia Europejska wprowadziła obowiązek montażu świateł DRL do każdego nowego samochodu. W nowych i kilkuletnich samochodach producenci stosują światła do jazdy dziennej w formie paska LED. Dzięki niemu oszczędzamy na paliwie oraz nie musimy martwić się o oświetlenie w słoneczne dni, bo światła włączają się automatycznie przy uruchomieniu samochodu. Jest tylko jedna wada. Po około 90 tysiącach kilometrów światłowód DRL zaczyna świecić na żółto. Dlaczego tak się dzieje i jak wygląda naprawa świateł LED do jazdy dziennej? Dowiesz się w tym artykule. Zapraszamy!

 

Dlaczego światłowodowy pasek DRL zmienił barwę na żółtą? Prosty powód, który nie może doczekać się rozwiązania

Światła do jazdy dziennej zmieniają barwę na żółtą, bo zostały źle zaprojektowane. Wszystko zaczyna się od za wysokiego woltażu trafiającego do płytki PCB DRL. To element odpowiadający za przekazywanie prądu do kolejnych elementów układu, czyli diody i światłowodu. Płytka PCB DRL przyjmuje na siebie duży woltaż i w efekcie się nagrzewa. Nie ma możliwości stracenia nadmiarowej temperatury, bo producenci nie zadbali o wydajny system chłodzenia płytki. To sprawia, że dioda umieszczona na płytce przekazuje to ciepło dalej. Na końcu układu znajduje się światłowód, który przypala się pod wpływem bliskiego kontaktu z nagrzaną diodą. Cały ciąg przyczynowo-skutkowy możesz zaobserwować na poniższych zdjęciach. Na pierwszym widzisz płytkę PCB DRL. Kolejne to przepalona dioda. A na trzecim zobaczysz światłowód.    

Obecnie żywotność światłowodów DRL wynosi około 90 tysięcy kilometrów. Taki rezultat znacznie odbiega od trwałości LED-owego oświetlenia samochodowego, którą producenci określają na 50-100 tysięcy godzin bezobsługowej pracy. Wszystko przez wspomniane wyżej problemy konstrukcyjne. Dlaczego innowatorskie marki, takie jak Audi, czy BMW nic z tym nie robią? Bo wolą sprzedawać nowe reflektory za kilkanaście tysięcy złotych niż trudnić się naprawieniem problemów. Takie proste wady jak niedopracowany system chłodzenia powodujący wysokie temperatury i niedopasowany woltaż płynący do układu powodują, że lampy po pewnym czasie prezentują się w taki sposób.

Jeśli ktoś jest fanem żółtego koloru, to takie światła wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Aż kusi, żeby nic z tym nie robić. Ale jest pewna niebieska grupa, która daje ciężkie kary wszystkim fanom żółtych świateł do jazdy dziennej.

Co Ci grozi za jazdę z żółtymi światłami DRL? Zestaw składający się z 4 konsekwencji

Za jazdę z takimi światłami możesz otrzymać nawet 500 złotych mandatu i kilka punktów karnych. Ponadto policjant może odebrać Ci dowód rejestracyjny. W takim wypadku Twój samochód trafi na policyjny parking. Znacznie lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie naprawa. W zależności od przyczyny problemu konieczne będzie zastosowanie 1 z 3 rozwiązań.

 

3 sposoby na naprawę świateł LED do jazdy dziennej, dzięki którym szybko pozbędziesz się problemu żółtego światłowodu DRL

Zanim przejdziesz do sposobów na naprawę, sprawdź cenę swojego reflektora. Zapewne mieści się w okolicach 3-6 tysięcy złotych. Tyle ryzykujesz, jeśli w trakcie Twojej naprawy coś pójdzie nie tak. Reflektor LED to skomplikowana elektroniczna konstrukcja, którą można szybko popsuć. Wystarczy jeden nieostrożny ruch i będziesz musiał skorzystać z rozwiązania numer 4 – zakup nowego reflektora. Sposób numer 3 jest równie skuteczny i bezobsługowy, a kosztuje kilkukrotnie mniej. Sprawdź sam!

  1. Wymiana modułu DRL – pomocna przy startych pinach

Zbyt wysoki woltaż trafiający do modułu niszczy piny. A zniszczone piny nie są w stanie przekazać odpowiedniego prądu do światłowodu. Jeśli to jedyny problem Twoich reflektorów, wymiana modułu powinna pomóc. Niestety nie ma uniwersalnej instrukcji na demontaż modułu i montaż nowego. Ale w internecie z pewnością znajdziesz niezbędne instrukcje oraz nowy moduł DRL. Solidny moduł kupisz za około 150-300 złotych. Jeśli problem nie ustąpił po wymianie modułu, konieczne będzie skorzystanie z fachowej pomocy.

  1. Wymiana światłowodu DRL – kolejny krok, jeśli nowy moduł DRL nie naprawił problemu

To już nieco droższa i zdecydowanie bardziej skomplikowana zabawa. Przykładowo światłowód DRL do popularnego SUV-a Audi kosztuje około 800 złotych. Do kosztów części będziesz musiał jeszcze doliczyć 150 zł za wymianę światłowodu. Nie pominiesz tego wydatku, bo wymiana światłowodu wymaga użycia profesjonalnych narzędzi. Próba wymiany światłowodu DRL domowymi sposobami przyniesie Ci więcej szkody niż pożytku. Finalnie będziesz musiał wydać kilkanaście tysięcy złotych na nową lampę. Skontaktuj się z nami i nie narażaj się na zbędne koszty. Zapewniamy darmowy odbiór i dostawę reflektorów oraz szybką i skuteczną naprawę. Sprawdź sam!

  1. Kompleksowa regeneracja reflektorów LED, czyli sposób na rozwiązanie wszystkich oświetleniowych problemów

Naprawa świateł LED do jazdy dziennej to skomplikowany proces. Często nie da się od razu wyłonić jednoznacznej przyczyny zmiany barwy światłowodu DRL. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie kompleksowa regeneracja reflektorów LED. Na początek ustalimy, dlaczego lampa nie działa prawidłowo. Dopiero wtedy przejdziemy do naprawy precyzyjnie odnalezionej usterki. Dzięki takiej taktyce możesz mieć pewność, że regeneracja lamp samochodowych w Vroomer skutecznie rozwiąże Twój oświetleniowy problem. Poniżej widzisz zdjęcia przykładowych zregenerowanych reflektorów, które trafiły do nas z powodu żółtego światłowodu DRL (zdjęcia sprzed regeneracji masz wyżej). Oczekujesz takich rezultatów naprawy? Kliknij link powyżej i dowiedz się więcej.

Podsumowanie

Żółty światłowód DRL to powszechny problem powodowany prostymi błędami konstrukcyjnymi. Prędzej, czy później dopadnie każdego użytkownika samochodu wyposażonego w taką technologię. Kiedy już to się stanie, działaj szybko. Wystarczy jedno spotkanie z policją, a czeka Cię mandat, punkty karne, pozbawienie dowodu rejestracyjnego i samochodu. Nie musisz wymieniać reflektora za kilkanaście tysięcy złotych. W tym poradniku poznałeś 3 rozwiązania, dzięki którym szybko i tanio pozbędziesz się problemu. Skontaktuj się z nami i sprawdź sam!