Przy jakim przebiegu należy regenerować lampy?

Z naszego doświadczenia wynika, że reflektory we współczesnych samochodach są mocno zużyte po przejechaniu 80 000 – 100 000 kilometrów, co przeciętnie przekłada się na 5-8 lat eksploatacji. Jakie są przyczyny zużywania się reflektorów? Co można z tym zrobić? Czy czekać do wybicia wspomnianego przebiegu na liczniku i dlaczego nie? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Dlaczego lampy coraz słabiej świecą?

80 000 kilometrów to dosyć mało, prawda? Prawda, lecz pamiętajmy, że to statystyka dla współczesnych konstrukcji. Reflektory w starszych pojazdach były znacznie wytrzymalsze. Wynika to z budowy lamp. Dawniej do produkcji kloszy wykorzystywano szkło. Obecnie klosze są produkowane z tworzywa sztucznego. Dawniej odbłyśniki produkowano z metalu. Obecnie odbłyśniki są produkowane z plastiku.

 

Jednak bez względu na materiały, z jakiego wykonane są Twoje lampy – na ich kondycję wpływa codzienna eksploatacja. Zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie słoneczne, działanie kurzu, błota, żwiru, piasku to czynniki, które odpowiadają za:

  • zaparowane,
  • zmatowione,
  • porysowane,
  • zżółknięte reflektory.

Wymienionych czynników (raczej) nie unikniesz. Co więc możesz zrobić, kiedy zauważysz, że Twoje reflektory coraz słabiej świecą? Dowiesz się w kolejnym akapicie.

Lampy samochodowe słabo świecą – co zrobić?

Mogłoby się wydawać, że najlepszym i najszybszym rozwiązaniem będzie zakup nowego reflektora. Jednak wiąże się to z wydatkiem od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto zadbać o reflektory, ponieważ dobre oświetlenie jest gwarantem bezpiecznej jazdy, lecz czy warto decydować się na zakup nowego reflektora? Nie. Jeśli regeneracja reflektora jest możliwa, to zakup nowego jest zbędnym wydatkiem. Regeneracja lamp w zależności od modelu pojazdu kosztuje 400-1500 złotych. W każdym razie – kilkukrotnie mniej niż zakup nowego reflektora. Jakie efekty daje regeneracja? Reflektor po regeneracji jest jak nowy, a przede wszystkim świeci jak nowy.

Odwiedź sekcje Nasze Realizacje i sam się przekonaj.

Kiedy warto zregenerować lampy?

Z pierwszego akapitu wiesz, że 80 000 – 100 000 kilometrów to przeciętny czas eksploatacji reflektorów stosowanych we współczesnych samochodach. Lecz pamiętaj, że to jedynie uśredniona statystyka. Nie możemy tej kwestii traktować zero–jedynkowo. Na okres eksploatacji reflektorów wpływa masa czynników np. codzienne zmienne warunki atmosferyczne. Nie traktuj więc granicy 80 tysięcy kilometrów jako uniwersalnego wskaźnika, który sprawdzi się w każdym przypadku. Kiedy tylko zauważysz, że Twoje lampy:

  • straciły swoją przejrzystość,
  • są zmatowiałe, zżółknięte czy porysowane,
  • nie zapewniają odpowiedniej wiązki światła,
  • niedostatecznie oświetlają drogę,

nie zwlekaj – udaj się na regenerację reflektorów i ciesz się bezpieczną jazdą, którą gwarantuje dobre oświetlenie.