Sposób na matowe reflektory

sposób na matowe reflektory

Reflektory stanowią istotną część wyposażenia pojazdu. Odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. Oświetlają drogę kierowcy i sprawiają, że auto jest widoczne na trasie. Ulokowane z przodu pojazdu, są wyjątkowo narażone na uderzenia piasku i innych zanieczyszczeń niesionych przez wiatr. W konsekwencji matowieją, co ogranicza świecenie i obniża estetykę samochodu. Matowe klosze reflektorów można odnowić, przywracając im blask. Zobacz jak.

Spis treści:

 1. Dlaczego warto odnawiać matowe reflektory?
 2. Sposób na matowe reflektory
 3. Jak wyczyścić matowe reflektory?

Dlaczego warto odnawiać matowe reflektory?

Funkcje lamp samochodowych są doskonale znane nie tylko kierowcom. Niemal każdy wie, że bezpieczna jazda po zmroku wymaga oświetlenia drogi, a światła stop, kierunkowskazów czy pozycyjne informują innych uczestników ruchu o wykonywanych manewrach. Jednocześnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że wraz z upływem czasu klosze brudzą się i matowieją. To z kolei wpływa na sposób rozpraszania światła oraz jego intensywność.  Po kilkunastu latach eksploatacji przedni reflektor nie oświetla już drogi tak jasno jak na początku. Ponadto jego matowa powierzchnia sprawia wrażenie wysłużonej, co również wizualnie dodaje pojazdowi lat. W konsekwencji nawet stosunkowo młode auto wygląda na bardziej wyeksploatowanie i traci na estetyce. Matowe reflektory są obecnie problemem niemal każdego właściciela pojazdu. Wynika to z faktu, że produkuje się je głównie z tworzywa znacznie bardziej podatnego na rysowanie od szkła. To jeden z powodów, dla których od czasu do czasu warto odnowić matowe klosze reflektorów.

Sposób na matowe reflektory

Zmatowienie reflektorów dla wielu kierowców jest powodem do poszukiwania środków w budżecie na nowe klosze. Warto jednak wziąć pod uwagę, że chociaż na zakup używanego auta może sobie obecnie pozwolić większość Polaków, utrzymanie go jest już znacznie większym wyzwaniem. Dlatego warto redukować te koszty, między innymi przez odnawianie lamp samochodowych. Istnieje sposób na matowe reflektory. Potrzebnych będzie kilka akcesoriów, odpowiedni preparat oraz oczywiście spora ilość czasu i cierpliwości. Ale uwaga! Samodzielne odnawianie zmatowiałych kloszy lamp samochodowych jest możliwe tylko wtedy, gdy są drobne to zmiany powierzchniowe. Jeśli odnowienia wymaga też wnętrze reflektora lub na kloszu są pęknięcia i ubytki, warto to zadanie powierzyć specjalistom firmy Vroomer. Przywrócą oni blask oświetlenia profesjonalnymi metodami.

sposób na matowe reflektory

Jak wyczyścić matowe reflektory?

Jeśli lampy w Twoim samochodzie nie oświetlają już drogi tak jak dawniej lub sprawiają wrażenie starych i zniszczonych, mogą odpowiadać za to matowe reflektory. Czym wyczyścić ich powierzchnię, aby znów były lśniące? Najlepszym rozwiązaniem jest prosta metoda mechaniczna, czyli usunięcie brudu za pomocą papieru ściernego.  Matowienie jest głównie następstwem rysowania powierzchni przez drobinki materiału niesione z wiatrem. Powstająca tym samym chropowatość znacznie intensywniej przyciąga i utrzymuje brud. Celem zabiegu regeneracyjnego jest więc usunięcie zanieczyszczeń i nadanie gładkości powierzchni, jaką zyskują matowe reflektory. Jak wyczyścić takie klosze?  Oto prosty sposób na matowe reflektory:

 • jeśli czyścisz klosz zaraz po jeździe samochodem, zadbaj o jego wystudzenie,
 • dokładnie oceń poziom zniszczeń i sprawdź, czy nie ma pęknięć wymagających profesjonalnego działania,
 • zabezpiecz lakier wokół lamp szeroką taśmą ochronną,
 • starannie umyj reflektory wodą z detergentem,
 • wyczyść klosz papierem ściernym zamoczonym w wodzie, stosując gradację od 1200 (lub niższej wartości, jeśli zniszczenia są duże) do 2500,
 • wypoleruj powierzchnię zwilżonym kołem filcowym z pastą polerską,
 • usuń resztki pasty polerskiej zgodnie ze wskazówkami jej producenta,
 • nałóż na klosze preparat ochronny lub lakier.

Podczas czyszczenia lamp we własnym zakresie musisz pamiętać o wykonywaniu kolistych ruchów i ograniczeniu ich liczby w jednym miejscu. Niezbędne jest też kontrolowanie wilgotności filcu i papieru zwłaszcza przy pracy polerką elektryczną. Pozwoli to uniknąć rozgrzania tworzywa i jego odkształcenia. W sprzedaży są też dostępne specjalne folie ochronne przeznaczone do naklejania na reflektory. Ich zaletą jest możliwość szybkiej wymiany bez potrzeby żmudnego polerowania klosza. Jeśli chcesz mieć pewność, że zmatowienie kloszy zostanie usunięte prawidłowo, polerowanie reflektorów mogą dla Ciebie wykonać specjaliści z firmy Vroomer.