Dbasz o samochód najlepiej, jak potrafisz, a mimo to Twoje reflektory wyglądają fatalnie i słabo spełniają swoje zadanie? Najprawdopodobniej w codziennej pielęgnacji pojazdu popełniasz jeden bądź więcej błędów, które poznasz w dzisiejszym artykule. Wyeliminuj pierdołę, która niszczy efekty i ciesz się rezultatami swojej ciężkiej pracy. Popełnienie piątego błędu zagraża bezpośrednio Twojemu życiu. Sprawdź sam, co możesz robić źle. Zapraszamy!
1. Myjesz reflektory nieodpowiednimi środkami
Przyznaj – wpisałeś kiedyś w internet zapytanie – „czy można umyć samochód płynem do mycia naczyń?”. Ewentualnie szamponem. Zależnie od tego, co akurat miałeś pod ręką. Szybko znalazłeś odpowiedzi w artykułach stworzonych przez ekspertów, że absolutnie nie wolno myć samochodu takimi środkami. Jednak nie brakowało również forumowych dyskusji, gdzie wiele osób chwaliło taki sposób na umycie samochodu i lamp. Chęć szybkiego umycia pojazdu zwyciężyła. Co dzieje się dalej?
Początkowo nie widać żadnych negatywnych skutków mycia samochodu i lamp płynem do naczyń, czy szamponem. Dlatego wielu osobom (może Tobie) wytwarza się nawyk mycia pojazdu takimi środkami. W efekcie regularnie myjesz reflektory w ten sposób i powoli, stopniowo dostrzegasz realne rezultaty. Nadchodzi moment, kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli.
Płyn do mycia naczyń i popularne szampony składają się z bardzo mocnych detergentów. Regularnie mycie nimi reflektorów będzie powoli niszczyć powierzchnię klosza. Po kilku miesiącach takiego czyszczenia lampa zmatowieje bądź zżółknie. Żeby tak się nie stało – musisz wyposażyć się w środki dedykowane do czyszczenia lamp. Nie ma w nich składników niszczących lampy. To najlepszy sposób na zapobiegnięcie takiej sytuacji.
Co jeśli popełniałeś ten błąd i Twoje reflektory zmatowiały/zżółkły? Regeneracja reflektorów to rozwiązanie dla Ciebie. Kliknij link i powierz swoje lampy profesjonalistom.
2. Polerujesz lampy i pozostawiasz je bez zabezpieczenia
Polerowanie reflektorów to stosunkowo prosty zabieg i wykonasz go samodzielnie bez profesjonalnych narzędzi. W efekcie Twoje reflektory będą się świetnie prezentować i spełniać swoją funkcję. Pod jednym warunkiem.
Zabezpieczenie reflektorów po polerowaniu to najważniejszy krok w całym zabiegu. Możesz wszystko wykonać prawidłowo i nie zobaczyć efektów, jeśli go pominiesz. Dzieje się tak z jednego prostego powodu.
Na pierwszych etapach polerowania usuwasz warstwę ochronną lampy. Jeśli podekscytowany efektem polerowania nie zabezpieczysz reflektora ponownie – lampa będzie pozbawiona ochrony. W efekcie szybko się zużyje. Zabezpiecz lampę po polerowaniu i ciesz się długotrwałymi efektami zabiegu. Jak i czym to zrobić? Dowiesz się z naszego artykułu – kliknij i sprawdź sam:
→ Jak zabezpieczyć lampy po polerowaniu?
3. Ignorujesz bieżące problemy
Innymi słowy – działasz dopiero wtedy, kiedy to konieczne. Taka postawa ma jedną poważną wadę, która może poważnie wpłynąć na stan Twojego portfela.
Zignorowanie bieżących, małych problemów np. zarysowań doprowadzi lampę do stanu, gdzie regeneracja będzie jedynym sensownym rozwiązaniem. To skuteczny zabieg, dzięki któremu Twoja lampa będzie wyglądać i świecić jak nowa. Koszt? Kilkaset złotych. Da się go ominąć.
Wyposaż się w odpowiednie środki i na bieżąco usuwaj uszkodzenia. Będzie Cię to kosztować maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Regularnie sprawdzaj swoje reflektory pod kątem usterek. Kiedy coś zauważysz – reaguj. Dzięki temu zaoszczędzisz kilkaset złotych na wykonywaniu nieco droższych zabiegów. Oczywiście możesz je wykonać samodzielnie, ale pamiętaj, żeby nie popełnić błędu numer 4.
4. Przystępujesz do wykonywania zabiegów bez odpowiedniego przygotowania
Do wykonania nawet podstawowych zabiegów w obszarze lamp niezbędna jest wiedza i narzędzia. Pominięciem któregoś z tych składników narażasz się na poważne straty – pieniężne i czasowe.
Wykonywaniem jakiegokolwiek zabiegu bez przygotowania merytorycznego prosisz się o kłopoty. Bez niezbędnej wiedzy nie jesteś w stanie wykonać np. polerowania prawidłowo. W efekcie zniszczysz swój reflektor. I naruszysz finanse – konieczna będzie regeneracja, a w skrajnych przypadkach wymiana lampy. Możesz w bardzo prosty sposób wyeliminować to ryzyko.
Przed zabiegiem obejrzyj kilkanaście filmów, przeczytaj kilka artykułów (np. na naszym blogu). Dzięki temu będziesz z pewnością wykonywał kolejne kroki. Bez obaw o zniszczenie lampy. Zakładając, że przed rozpoczęciem prac wykonałeś pewne zadanie.
Dokładnie dowiedz się – jakie narzędzia są niezbędne do wykonania konkretnego zabiegu. Nie dopuść do sytuacji, kiedy jesteś w środku prac i nagle pojawia się problem – nie masz niezbędnego narzędzia. Na przykład rozklejasz lampę z użyciem piekarnika. Po odpowiednim czasie wyciągasz lampę i masz zamiar ją rozkleić. Ale nie masz szczypców. Co teraz? Naruszyłeś klej, więc nie możesz tak po prostu zamontować reflektora z powrotem. Zanim znajdziesz narzędzie zastępcze, klej zdąży wrócić do pierwotnej konsystencji. Musisz ponownie umieścić go w piekarniku i czekać. W efekcie tracisz mnóstwo czasu.
Brak przygotowania do zabiegu może Cię kosztować sporo pieniędzy i czasu. Ale jest coś znacznie gorszego. To popełnienie ostatniego błędu stanowi poważne niebezpieczeństwo dla Ciebie i innych uczestników ruchu.
5. Wymieniasz tylko przepaloną żarówkę
W efekcie masz nierównomiernie oświetloną drogę. Nowa żarówka daje zupełnie inne światło niż druga, której nie wymieniłeś. Zauważysz to podczas pierwszego wyjazdu po wymianie żarówki. Szybko dostrzeżesz, że jedną stronę drogi widzisz lepiej od drugiej. Jeśli chcesz bezpiecznie i komfortowo prowadzić samochód – taka sytuacja nie może mieć miejsca.
Kiedy przepali Ci się żarówka – koniecznie wymień dwie. Zarówno te przepaloną, jak i tę jeszcze sprawną.
Dzięki temu oświetlenie Twojej drogi będzie równomierne, a prowadzenie pojazdu bezpieczne.
Błędy w konserwacji reflektorów – Podsumowanie
Popełniałeś któryś z błędów przedstawionych w dzisiejszym poradniku? Zastosuj nasze wskazówki, a utrzymasz swoje reflektory w świetnej kondycji na długie lata. Pamiętaj o regularnej kontroli stanu lamp. Tylko w taki sposób będziesz mógł reagować na bieżące problemy, o czym przeczytasz w naszym innym artykule:
→ Jak zidentyfikować pierwsze oznaki zużycia reflektorów samochodowych?
Kliknij i dowiedz się więcej!