Czy można zamienić żarówki halogenowe na ksenonowe?

Zalety lamp ksenonowych sprawiają, że rozważasz wymianę swoich halogenów? Wymiana halogenów na ksenony jest jak najbardziej możliwa. Lecz w praktyce to zabieg bardziej skomplikowany niż mogłoby się wstępnie wydawać. Zostań do końca, a nie popełnisz szeregu drogich błędów, które popełnia większość kierowców decydujących się na samodzielną modyfikację źródła światła w swoim samochodzie. Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Jakie zalety mają żarówki ksenonowe? 4 korzyści
 • Jak zamontować ksenonowe światła w miejscu zwykłych żarówek halogenowych?
 • Łatwa wymiana halogenów na ksenony – Zamontuj soczewkę!
 • Jak NIE wymieniać halogenów na ksenony? Popularna i szybka metoda gwarantująca koszty i konsekwencje prawne
 • Czy można zamienić żarówki halogenowe na ksenonowe? Podsumowanie

 

Jakie zalety mają żarówki ksenonowe? 4 korzyści

Czy można zamienić żarówki halogenowe na ksenonowe – to pierwsze pytanie posiadaczy halogenów, którzy zapoznali się z zaletami oświetlenia ksenonowego. I nic w tym dziwnego. Światła ksenonowe oferują szereg przewag nad klasycznymi lampami halogenowymi.

Kluczową zaletą reflektorów ksenonowych jest ich trwałość. 2500 godzin pracy to norma w przypadku lamp ksenonowych. Halogeny z wysokiej półki osiągają wynik na poziomie 500 godzin, co jest rezultatem 5-krotnie mniejszym. Przekalkulujmy to na praktyczne wskaźniki. Ile kilometrów pokonasz na danej żarówce, poruszając się z zawrotną prędkością 50 km/h? Światła reflektorów ksenonowych będą oświetlać Twoją drogę przez 125 000 kilometrów. Natomiast żarówki reflektorów halogenowych padną już po 25 000 km.

Powyższa zaleta stwarza kolejną. Rzadsza konieczność wymiany żarówki. Zanim żarówki w reflektorach ksenonowych będą wymagały wymiany – 5-krotnie wymienisz żarówki w lampach halogenowych. Zamontowane światła ksenonowe sprawiają, że rzadziej – odwiedzasz mechanika bądź ingerujesz w pracę reflektorów.

Kolejne oszczędności stwarza energooszczędność żarówek ksenonowych. Ksenon pobiera dwukrotnie mniej prądu względem standardowej żarówki halogenowej. Dzięki temu Twój samochód zużywa nieco mniej paliwa.

Poza szeregiem oszczędności instalacja lampy ksenonowej poprawia również bezpieczeństwo. Lampa ksenonowa wytwarza więcej światła o dalszym zasięgu niż lampy halogenowe. Montaż żarówki ksenonowej umożliwia Ci sprawną reakcję na wydarzenia drogowe.

Nie możemy również zapomnieć o wyglądzie. Oświetlenie halogenowe wygląda zwyczajnie nudno. Kiedy samochód ma ksenony, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Bielsza barwa światła znacząco poprawia wygląd samochodu i dodaje mu nowoczesnego stylu.

Poznane zalety dodają sensu pytaniu – czy można zamienić żarówki halogenowe na ksenonowe? Przejdźmy do praktycznej części takiego zabiegu.

 

Jak zamontować ksenonowe światła w miejscu zwykłych żarówek halogenowych?

Do montażu samochodowych lamp ksenonowych potrzebny jest szereg elementów, takich jak:

 • reflektor ksenonowy (dostosowany do lamp wyładowczych),
 • system spryskiwaczy,
 • specjalnie przystosowany zderzak,
 • system samopoziomowania reflektorów.

Każda z tych rzeczy jest niezbędna ze względu na wymogi prawne oraz działanie lamp ksenonowych, które opiera się na nieco innej zasadzie niż w przypadku lamp halogenowych. “To będzie kosztować fortunę” – możesz pomyśleć. I faktycznie – koszt takiej modernizacji to około kilka tysięcy złotych za same części. Koszty są tutaj nieuniknione. Nie pominiesz reflektora ksenonowego, bo bez niego nie zamontujesz żarówki ksenonowej. Nie pominiesz specjalnego zderzaka, bo bez niego nie wpasujesz specjalnego reflektora. Nie pominiesz systemu samopoziomującego i spryskiwaczy, bo bez nich oślepiasz innych kierowców, stwarzając niebezpieczeństwo i narażając się na mandaty.

Obok kosztów części musisz jeszcze pamiętać o kosztach związanych z pracą specjalisty. Samodzielna ingerencja w instalację elektryczną samochodu – bez odpowiednich kompetencji – to praktycznie gwarancja stworzenia usterki.

Jest jednak sposób na łatwą i dużo tańszą wymianę halogenów na ksenony. Bez wyszukiwania części kosztujących kilka tysięcy i bez tak dużej ingerencji w samochód.

 

Łatwa wymiana halogenów na ksenony – Zamontuj soczewkę!

Po zapoznaniu się z powyższą metodą, z pewnością naszła Cię myśl – czy można zamienić żarówki halogenowe na ksenonowe w jakiś prostszy (i tańszy) sposób? Odpowiedź – można, jak najbardziej. Wystarczy, że przejdziesz na stronę soczewki Bi–Xenon, po czym wybierzesz i zamówisz model soczewki spełniający Twoje oczekiwania. W przesyłce znajdziesz samą soczewkę, wszystkie niezbędne akcesoria oraz instrukcję montażu, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces montażu. Kliknij powyżej i sprawdź sam!

Wolałbyś powierzyć swoje reflektory profesjonalistom? W Vroomer wykonujemy kompleksowy montaż soczewki Bi–Xenon. Od wyboru soczewki, po jej montaż. Kliknij link i dowiedz się więcej!

 

Jak NIE wymieniać halogenów na ksenony? Popularna i szybka metoda gwarantująca koszty i konsekwencje prawne

Częstą odpowiedzią na pytanie – czy można zamienić żarówki halogenowe na ksenonowe tanio i szybko – są zestawy świateł ksenonowych. Popularniej nazywane zestawem HID. Taki zestaw można nabyć już za 150 złotych. Jego montaż jest banalny i zajmuje kilkanaście minut. W efekcie faktycznie zyskujemy wygląd lampy ksenonowej. Gdzie jest haczyk? Haczyków jest sporo.

Taki tani zestaw nie jest wyposażony w system samopoziomowania. To sprawia, że żarówka świeci w losowym kierunku. Z takim oświetleniem stanowisz zagrożenie dla siebie i innych użytkowników ruchu. To z pewnością nie umknie uwadze policji, czy diagnoście na przeglądzie. W ramach kontroli policyjnej czeka Cię co najmniej wysoki mandat. W najgorszym przypadku policja może Ci odebrać dowód rejestracyjny.

Brak systemu samopoziomowania to niejedyny problem zestawów HID. Podstawowym mankamentem takich zestawów jest brak homologacji. Jeśli nawet w opisie znalezionego zestawu widnieje informacja, że produkt ma homologację, to jest to zwyczajne oszustwo. Jak zestaw bez elementarnego wyposażenia mógłby mieć homologację? Nie ma takiej opcji.

Nie bez powodu wspomnieliśmy na początku, że w efekcie zastosowania zestawu zyskujesz “wygląd lampy ksenonowej”. Wygląd to jedyny parametr pełnoprawnego ksenonu, który taki zestaw jest w stanie emitować. Nie licz tutaj na trwałość czy spektakularny zasięg światła.

Podobna sytuacja występuje w przypadku podróbek lamp ksenonowych. Na rynku jest ich pełno. Kuszą niskimi cenami. Lecz pod względem prawnym oraz właściwości – są na poziomie zestawów HID. Również nie mają wymaganej homologacji, a to między innymi ze względu na brak podstawowego wyposażenia.

 

Czy można zamienić żarówki halogenowe na ksenonowe? Podsumowanie

Po lekturze naszego artykułu wiesz już:

 • Czy można zamienić żarówki halogenowe na ksenonowe? » Tak.
 • Dlaczego warto to zrobić?
  » 1. Trwałość » 2. Energooszczędność » 3. Bezpieczeństwo » 4. Wygląd
 • Jak to zrobić? » Profesjonalna, droga modernizacja / Tańszy i równie skuteczny montaż soczewki Bi–Xenon
 • I jak tego nie robić? » Zestaw HID / Podróbka lampy ksenonowej

Więcej informacji z zakresu modernizacji reflektorów znajdziesz w naszym ostatnim wpisie:

Tuning lamp samochodowych – 5 sposobów na tuning reflektorów

Zapraszamy!