Tuning lamp samochodowych – 5 sposobów na tuning reflektorów

Stuningowałeś już cały samochód i wciąż szukasz kolejnych możliwości modyfikacji? Tuning świateł samochodowych to opcja dla Ciebie! Reflektory są elementem, który potrafi nadać elegancji bądź agresywnego charakteru samochodowi. Wszystko zależy jedynie od Twojej wizji na tuning oświetlenia samochodu. W tym artykule poznasz 5 sposobów na tuning lamp samochodowych. Przy każdym ze sposobów na tuning reflektorów znajdziesz informacje odnośnie kosztów i zalet danej modyfikacji lamp samochodowych. Dowiesz się również, czy można modyfikować lampy. Zapraszamy!

 

Czy można modyfikować lampy?

W teorii: Nie, nie można modyfikować lamp samochodowych.

W praktyce: Tuning lamp samochodowych wykonany w profesjonalnym warsztacie (takim jak Vroomer) wygląda jak fabryczne rozwiązanie. Z taką modyfikacją niestraszna Ci kontrola policyjna, czy zbliżający się przegląd. Jeśli Twoje reflektory przed tuningiem przeszły przegląd bądź kontrolę, to po fachowym tuningu sytuacja będzie wyglądała dokładnie tak samo. Diagnosta, czy policjant nie powinien czepiać się Twoich reflektorów, jeśli prawidłowo spełniają swoje zadanie.

Fabryczny wygląd i działanie „nowych” lamp są gwarantem bezproblemowego użytkowania pojazdu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy Twoją modyfikację widać z kilometra i lampy pełnią jedynie funkcję fajnie wyglądającego dodatku. W takim wypadku możesz być pewny, że Twój pojazd nie przejdzie kontroli policyjnej, czy przeglądu. To efekty nieprofesjonalnie wykonanej modyfikacji lamp samochodowych.

 

5 sposobów na tuning lamp samochodowych

1. Montaż ringów

To świetny sposób na dodanie pojazdowi agresywnego stylu. Główną zaletą montażu ringów jest niska cena oraz finalny efekt modyfikacji. Już za kilkaset złotych możesz przywrócić świeżość oświetleniu. Tuning lamp samochodowych w postaci ringów jest popularny w starszych pojazdach, gdzie z montażem nie ma najmniejszych problemów.

Ciekawostka: Każde BMW E46 z ringami przeszło tuning reflektorów. Na rynku samochodów używanych ciężko znaleźć ten model bez ringów. A jednak BMW nie wyposażało fabrycznie E46 w ringi. Nie było ich nawet w opcji. To dopiero w kolejnych modelach BMW wprowadziło ten fabryczny tuning świateł samochodowych.

 

2. Malowanie wnętrza lamp

Reflektory z pomalowanym wnętrzem prezentują się zjawiskowo i niecodziennie. Ten dosyć prosty do wykonania tuning lamp samochodowych zmienia oświetlenie samochodowe nie do poznania. Możliwości związanych z malowaniem wnętrza lamp jest naprawdę sporo. Finalny efekt zależy od wybranego koloru oraz staranności. A ta jest niezbędna, jeśli po takim tuningu reflektorów zamierasz poruszać się pojazdem po drogach publicznych.

Malowanie wnętrza wykonane w profesjonalnym warsztacie to koszt około 150 złotych. Taniej zakupisz farbę oraz narzędzia niezbędne do zabiegu, ale czy wystarczy Ci cierpliwości? To kwestia indywidualna.

 

3. Montaż soczewek Bi-Led / Bi-Xenon

Jest droższy niż wymienione dotychczas sposoby na tuning reflektorów. Lecz wpływa na coś bezcennego – bezpieczeństwo. Soczewki Bi-Led / Bi-Xenon mają ponadprzeciętny zasięg oświetlenia. Dzięki temu szybciej dostrzegasz wydarzenia drogowe i na bieżąco na nie reagujesz.

Ponadto takie soczewki cechuje wysoka trwałość, która ogranicza Twoje koszty użytkowania samochodu. Koszty użytkowania zmniejszy również energooszczędność soczewek. Niski pobór energii sprawia, że Twój samochód spala mniej paliwa.

No i najważniejsza kwestia przy tuningu reflektorów samochodowych – wygląd. Zamontowane soczewki prezentują się znakomicie i nadają pojazdowi nowoczesnego stylu.

Ile kosztuje zmniejszenie kosztów użytkowania, poprawa bezpieczeństwa i wyglądu przy pomocy montażu soczewek Bi-Led / Bi-Xenon? Od 1000 zł w górę (za parę).

Więcej o soczewkach Bi-Led przeczytasz w naszym wpisie:

Czy montaż projektorów Bi-Led jest legalny?

 

4. Montaż świateł dziennych DRL

To bardzo funkcjonalny tuning oświetlenia samochodu przeznaczony dla nieco starszych pojazdów. Te wyprodukowane po 2011 roku są już fabrycznie wyposażone w światła do jazdy dziennej. Montaż świateł DRL to świetny sposób na wygodne oszczędzanie, o czym więcej w naszym wpisie:

Światła do jazdy dziennej – 4 zalety i 1 wada. Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o światłach DRL

Sprawdź, ile kosztuje montaż świateł do jazdy dziennej i ile na nim zaoszczędzisz.

 

5. Oklejanie lamp samochodowych – przezroczysta / przyciemniająca folia PPF

To kolejny sposób na tani tuning lamp samochodowych, który się po prostu opłaca. Oklejanie lamp folią PPF znacznie poprawia trwałość klosza reflektora. Wykluczasz w ten sposób konieczność wymiany bądź regeneracji reflektora. Przezroczysta oraz przyciemniająca folia PPF ma takie same właściwości ochronne. Kiedy masz reflektory oklejone folią PPF – niestraszne Ci odpryski, rysy, promieniowanie UV, czy sól drogowa.

Przyciemniająca folia PFF zupełnie odmienia wygląd oświetlenia samochodowego. Reflektory oklejone taką folią dodają pojazdowi agresywnego stylu i sportowego charakteru.

Ile kosztuje oklejanie lamp folią? W profesjonalnym warsztacie taki zabieg kosztuje około 100 – 400 złotych.

 

Tuning lamp samochodowych – Podsumowanie

W tym poradniku poznałeś zarówno typowo stylowe modyfikacje oświetlenia, jak i praktyczne formy tuningu reflektorów. Wykonanie niektórych z nich wymaga rozklejenia reflektora. Przeczytaj nasz artykuł:

Jak rozkleić lampy samochodowe?

i dowiedz się, jak krok po kroku rozklejamy reflektory klientów w Vroomer (np. wykonując tuning lamp samochodowych). Zapraszamy!