Czy regeneracja reflektorów się opłaca?

Posiadanie samochodu jest kojarzone z komfortem, a nawet z luksusem. Jednocześnie niesie za sobą obowiązki, które wynikają z odpowiedzialności kierowcy uczestniczącego w ruchu drogowym. Jednym z nich jest dbanie o dobry stan techniczny pojazdu. Auto powinno być bezpieczne dla prowadzącego, pasażerów i innych kierowców. W osiągnięciu tego efektu pomoże regeneracja reflektorów. Czy warto ją wykonywać i czy to się opłaca? Wyjaśniamy.

Dlaczego regeneruje się reflektory?

Oświetlenie samochodowe jest ważne nie tylko z uwagi na obowiązki narzucone przepisami prawa. Światła są jednym ze sposobów komunikacji pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego. Informują o zwalnianiu pojazdu, jego zatrzymaniu się czy też planowanym skręcie. Jednocześnie oświetlają kierowcy drogę i znajdujące się na poboczu znaki. W tej roli sprawdzają się reflektory główne – z przodu auta.

Światła przednie nie tylko są najważniejsze, ale też najbardziej narażone na niszczenie. Wiatr napierający na maskę niesie ze sobą materiał roślinny, piasek i drobinki asfaltu. Przy szybkiej jeździe jego smagnięcia mogą niszczyć powierzchnię kloszy, powodując ich matowienie. 

Zabrudzona i uszkodzona powierzchnia kloszy ogranicza przepuszczalność światła z umieszczonych za nimi żarówek. W tej sytuacji pozostaje wymiana osłon na nowe lub właśnie regeneracja reflektorów. Czy warto skorzystać z tej drugiej usługi?

regeneracja reflektorów czy warto

Regeneracja reflektorów – czy się opłaca?

Kiedy oświetlenie samochodowe zaczyna zawodzić, każdy właściciel pojazdu zastanawia się, jak poprawić jego działanie. Do wyboru ma cztery opcje:

  1. zakup nowych oryginalnych reflektorów,
  2. zakup nowych zamienników,
  3. zakup reflektorów używanych,
  4. regenerację reflektorów – samodzielnie lub w profesjonalnym warsztacie.

Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady. Jednym z najważniejszych kryteriów pomocnych przy podejmowaniu decyzji jest koszt. 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłby zakup oryginalnych nowych reflektorów. Niestety, części samochodowe a szczególnie te wprost od producenta pojazdu, są drogie. Przykładowo reflektor do Audi A3 produkowanego w latach 2016-2020 kosztuje ponad 1 500 zł. Dwie takie lampy to wydatek przekraczający 3 000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt montażu, który wykona specjalista.

Tańsze są oczywiście zamienniki. Problem w tym, że nie zawsze dobrze pasują. Poza tym im mniej kosztują, tym gorsza jest ich jakość. Ponadto nawet za nieoryginalną część trzeba zapłacić około 500 zł, zależnie od modelu auta. 

Trzecią opcją są reflektory używane. Jednak w tym przypadku nawet dobre dopasowanie do marki i modeli nie zagwarantuje, że wyeksploatowana lampa szybko nie ulegnie uszkodzeniu. 

W tej sytuacji wydaje się, że odnowienie oryginalnych lamp jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Czy opłaca się regenerować reflektory? Tak, biorąc pod uwagę fakt, że koszt odnowienia jednego zaczyna się od 70 zł.

Regeneracja reflektorów – czy warto powierzyć ją specjalistom?

Coraz mniej korzystny stosunek cen usług do zarobków zmusza wielu właścicieli aut do rezygnacji z pomocy profesjonalistów i wykonywania niektórych napraw samodzielnie. Jednocześnie samochody mają coraz bardziej skomplikowaną budowę. Dlatego coraz mniej jest takich czynności, które można wykonać w przydomowym garażu. Zalicza się do nich jednak regeneracja reflektorów. Pytanie jednak – czy na pewno warto działać na własną rękę?

Chociaż odnawianie lamp jest możliwe we własnym zakresie, jest to żmudny i długotrwały proces. Poza tym nie zawsze kończy się sukcesem. Wpływają na to brak cierpliwości i czasu, a często też niedostateczna wiedza. Konsekwencją może być zniszczenie lamp i konieczność zakupu nowych, przez co koszty jeszcze wzrosną.

Z powyższego można wysnuć trzy wnioski:

  • wyeksploatowane reflektory koniecznie trzeba przywrócić do dobrego stanu,
  • regeneracja reflektorów jest najbardziej opłacalną ze wszystkich opcji,
  • jeśli regeneracja, to tylko w profesjonalnym warsztacie.

Warto zainwestować nawet kilkaset złotych w doprowadzenie oświetlenia pojazdu do dobrego stanu technicznego. Taka inwestycja jest długoterminowa, przyczynia się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Natomiast powierzenie tego zadania specjalistom gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego efektu.

Sprawdź także: Jak naprawić zaparowane reflektory?