Jak dbać o reflektory? 4 rady

Dbasz o swoje oświetlenie samochodowe na bieżąco? Tylko w taki sposób możesz sobie zapewnić bezpieczeństwo i komfort prowadzenia. W tym poradniku poznasz 4 sposoby na zachowanie reflektorów w świetnej kondycji. Wprowadź je do codziennej pielęgnacji samochodu, a Twoje reflektory będą zapewniać Ci bezpieczeństwo oraz staną się bezobsługowe. Na koniec artykułu poznasz 5 najpopularniejszych błędów, które popełnione zrujnują efekt Twoich działań. Czytaj do końca i nie niszcz rezultatów swojej ciężkiej pracy. Zapraszamy!

 

1. Regularnie myj reflektory

Oświetlenie samochodowe zbiera wszelkie zanieczyszczenia, jakie ma na swojej drodze. Pył, kurz, brud, czy błoto mają bardzo negatywny wpływ na reflektory. Zabrudzenia działają na Twoją lampę na dwa sposoby.

Krótkoterminowo zmniejszają Twoją widoczność. To grozi niebezpieczeństwem w sytuacjach, kiedy lampy powinny perfekcyjnie oświetlać Ci drogę. Jedziesz nocą po nieoświetlonej drodze i wszystko zauważasz w ostatniej chwili – drogowe wyrwy, czy błąkającego się psa. W efekcie Twoje reakcje są spóźnione. W takich sytuacjach nietrudno o niebezpieczną sytuację. Poza tym – zanieczyszczone reflektory fatalnie się prezentują. Nawet jeśli krótkoterminowe skutki zabrudzenia lamp Ci niestraszne – drugi rodzaj oddziaływania zabrudzeń z pewnością kiedyś dostrzeżesz (wizualnie i w portfelu).

Długoterminowo nieczyszczone zabrudzenia powoli, stopniowo niszczą powłokę ochronną Twojego reflektora. Finalnie zniszczą ją całkowicie. Wtedy Twoje lampy staną się niesamowicie wrażliwe na wszelkie czynniki atmosferyczne. Szczególnie na promieniowanie UV. Zauważysz to dosyć szybko, jeśli Twój samochód nie stoi w garażu i nieco później, jeśli garażujesz pojazd. W każdym razie to kwestia czasu aż Twoje reflektory zmatowieją albo zżółkną. To za sprawą nieusuwanych zanieczyszczeń. W takiej sytuacji konieczna będzie regeneracja lamp samochodowych bądź polerowanie reflektorów. Ale możesz tego uniknąć.

Regularnie myj swoje reflektory. Nie pozwalaj zabrudzeniom na niszczenie lamp oraz na zagrażanie Twojemu bezpieczeństwu. Przy myciu reflektorów pamiętaj o zachowaniu kolejnej rady. W przeciwnym razie zniszczysz lampy bardziej niż szkodliwe zabrudzenia.

 

2. Wykorzystuj środki przeznaczone do mycia reflektorów

To kluczowa kwestia w obszarze mycia lamp samochodowych. Specyfiki przeznaczone do lamp składają się (między innymi) z detergentów, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się zanieczyszczeń i nie uszkodzisz powierzchni klosza. Bardzo łatwo to zrobić z wykorzystaniem popularnego płynu do mycia naczyń, czy szamponu. A naprawa skutków takiego mycia może Cię sporo kosztować. Ile? Przejdź na stronę regeneracja lamp samochodowych – kliknij usługę regeneracja reflektorów, po czym znajdź w naszym cenniku model swojego samochodu. Przykładowo dla Toyoty Yaris II generacji cena rozpoczyna się od 550 złotych.

 

3. Chroń reflektory przed działaniem promieniowania UV

Najlepszym wyjściem byłby garaż, gdzie lampy nie miałyby zbędnego kontaktu ze słońcem. Ale jest sposób na ochronę reflektorów przed UV bez kupowania/budowy garażu za kilkanaście tysięcy. Wystarczy kilkadziesiąt złotych.

Wyposaż się w profesjonalny specyfik i zastosuj go na reflektorach. W ten sposób stworzysz na nich powłokę ochronną przed promieniowaniem UV. W efekcie Twoje lampy będą odporne na matowienie oraz żółknięcie. Ponadto będą się świetnie prezentować. Wtedy z przyjemnością będziesz mógł realizować kolejną radę, której wdrożenie nic nie kosztuje, a może Ci zaoszczędzić masę pieniędzy.

 

4. Regularnie sprawdzaj stan oświetlenia

Wystarczy, że poświęcisz na to kilka minut co tydzień. Na początek przyjrzyj się reflektorom od strony wizualnej. Sprawdź, czy mają zarysowania bądź jakiekolwiek inne uszkodzenia. Jeśli tak – reaguj. Nie czekaj, aż na lampie pojawią się głębokie zarysowania. Wtedy nie pomoże Ci preparat za kilkadziesiąt złotych. Wtedy niezbędny będzie zabieg za kilkaset złotych. Regularnie sprawdzaj stan lamp, a unikniesz wysokich kosztów serwisowania lamp. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest naprawa bieżących problemów. Taka sama sytuacja dotyczy kolejnych elementów, które warto systematycznie sprawdzać.

Po analizie stanu wizualnego przejdź do testu sprawności żarówek. Uruchom światła w samochodzie i sprawdź, czy wszystko działa, jak należy. Jeśli jakakolwiek żarówka wzbudza Twoje podejrzenia np. mruga – reaguj. Być może problem dotyczy samej żarówki, którą wymienisz za kilkadziesiąt złotych. Ale może okazać się, że awaria jest spowodowana wadami w instalacji elektrycznej pojazdu. W takiej sytuacji – im szybciej zareagujesz, tym mniej taki element wyrządzi zniszczeń (tym mniej będzie kosztować naprawa).

 

Jak NIE dbać o reflektory? 5 najczęstszych błędów w konserwacji oświetlenia samochodowego

Wprowadzenie powyższych rad nic nie da, jeśli w codziennej pielęgnacji reflektorów będziesz popełniał podstawowe błędy. Dopiero kiedy je wykluczysz, będziesz mógł liczyć na długotrwałe efekty Twojej ciężkiej pracy nad lampami. Kliknij link poniżej i dowiedz się, jak możesz niechcący niszczyć reflektory:

5 najczęściej popełnianych błędów w konserwacji reflektorów

 

Zapraszamy!