Mandat, punkty karne, odebranie dowodu rejestracyjnego, konieczność holowania pojazdu i załatwiania formalności z policją. To podstawowe konsekwencje, jakie na Ciebie czekają, jeśli nie będziesz pamiętał o wskazówkach zawartych w dzisiejszym poradniku. Poznasz w nim kompleksowy zestaw porad, dzięki którym nie będziesz miał kosztownych problemów wynikających z nieprawidłowego użytkowania oświetlenia samochodowego. Zapraszamy!
Zasady użytkowania reflektorów samochodowych, o których musisz pamiętać
Zacznijmy od zastosowania poszczególnych rodzajów świateł. Może Ci się wydawać, że tutaj nie ma miejsca na żadne wątpliwości. Ale w praktyce z łatwością można wskazać 2 rzeczy, które nie są takie oczywiste.
Podstawowy rodzaj oświetlenia to światła mijania, które powinny pracować przez całą dobę z 2 wyjątkami – kiedy masz włączone światła do jazdy dziennej bądź światła drogowe.
Dalej mamy właśnie światła drogowe, których używamy razem ze światłami mijania bądź zamiast nich. Przepisy nie określają konkretnego zakresu godzin, w jakich możemy poruszać się z takimi światłami. Jedyny zapis mówi o tym, że światła drogowe mogą być użytkowane od zmierzchu do świtu. Poza porą musimy pamiętać jeszcze o 1 rzeczy. Nasze uruchomione światła drogowe nie mogą oślepiać innych kierowców i kolumn pieszych. Przy długich światłach należy jeszcze wspomnieć, że nie ma żadnego przepisu zakazującego ich użytkowania w terenie zabudowanym. To wciąż dość popularny stereotyp, który nie ma kompletnie nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli jedziesz o odpowiedniej porze i nie oślepiasz innych uczestników ruchu, to możesz bez problemu poruszać się z włączonymi światłami drogowymi.
Kolejnym bardzo ważnym elementem oświetlenia są kierunkowskazy. W temacie zasad użytkowania trzeba tutaj pamiętać o 2 podstawowych rzeczach. 1 zasada brzmi – pamiętaj, żeby włączać kierunkowskazy (szczególnie dotyczy fanów marki BMW). 2 zasada brzmi – rób to w odpowiednim momencie. Włączeniem kierunkowskazu masz zasygnalizować pozostałym uczestnikom ruchu, że niebawem wykonasz dany manewr. Nie może być tak, że włączasz kierunek, kiedy już jesteś przed maską kierowcy z sąsiedniego pasa itp. Taki kierunkowskaz nic nikomu nie daje. Jedynym sensownym momentem na użycie kierunku jest kilka sekund poprzedzające manewr. W tym czasie Ty zdążysz przeanalizować sytuację, a pozostali kierowcy przygotują się na Twoje kolejne ruchy.
Światła do jazdy dziennej stanowią bardzo popularną opcję przy modyfikowaniu oświetlenia w ponad 13-letnich samochodach. W 13-letnich bądź młodszych pojazdach są w standardzie. I w jednym i drugim przypadku można bardzo łatwo nadziać się na mandat za nieprawidłowe użytkowanie oświetlenia. Światła do jazdy dziennej włączają się automatycznie wraz z pojazdem, więc zdejmują z kierowcy obowiązek pamiętania o uruchomieniu świateł. Właśnie to potrafi zgubić i doprowadzić do kontroli policyjnej. Przepisy mówią, że można używać tych świateł od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej przejrzystości powietrza. W praktyce wystarczy, że zacznie padać lekki deszcz i 2 warunek zostaje złamany. W takiej sytuacji powinny uaktywnić się czujniki odpowiadające za automatyczną zmianę świateł w razie pogorszenia warunków atmosferycznych. Z tym że w zmodyfikowanych pojazdach raczej ich nie ma, a w nieco nowszych (produkowanych od 2011 roku) taki czujnik może po prostu nie zadziałać. Dlatego warto pamiętać, żeby w razie konieczności samodzielnie przełączyć oświetlenie – wtedy masz gwarancję, że Twoje światła są dopasowane do warunków pogodowych i nie będziesz na celowniku policji.
Pozostały nam już tylko światła przeciwmgłowe – przednie i tylne. Te pierwsze są nieobowiązkowe. Możesz ich używać przy ograniczonej przejrzystości powietrza. Ponadto przepisy dają kierowcom możliwość użytkowania takich świateł na drogach oznaczonych tabliczką T-5 – „droga kręta”. W przypadku tylnych świateł przeciwmgłowych sytuacja wygląda nieco inaczej. Takie światła wchodzą w skład obowiązkowego wyposażenia samochodu. Możesz ich używać, kiedy warunki atmosferyczne ograniczają widoczność do 50 metrów. Musisz pamiętać, żeby automatycznie wyłączyć światła przeciwmgłowe tylne w momencie poprawy warunków pogodowych. To jedyne 2 zasady dotyczące tego rodzaju oświetlenia.
Znajomość powyższych zasad użytkowania oświetlenia samochodowego to 1 z 2 rzeczy, które uchronią Cię przed mandatami za nieprawidłowe używanie świateł. Jeśli jednak chcesz być w pełni bezpieczny i podróżować bez obaw o problemy z policją, to musisz jeszcze zadbać o spełnianie wymogów technicznych.
Jakie wymogi techniczne musi spełniać Twoje oświetlenie, żebyś nie miał problemów w razie kontroli policyjnej?
Przede wszystkim Twoje oświetlenie musi być sprawne. Każda żarówka musi świecić. To podstawa, dzięki której automatycznie unikasz większości problemów z lampami w ramach kontroli policyjnej. Chyba że Twoje oświetlenie będzie wyróżniać się w inny sposób niż niedziałająca żarówka. Zazwyczaj dotyczy to sytuacji, w których dany rodzaj świateł nie świeci na kolor określony w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku. Znajdują się w nim zapisy mówiące, że:
- światła drogowe i światła mijania muszą być barwy żółtej selektywnej bądź białej,
- kierunkowskazy muszą być barwy żółtej samochodowej,
- światła tylne muszą być barwy
Wymienionymi kryteriami nie muszą martwić się osoby, które nie zamierzają modyfikować samochodu i nie mają auta z USA (gdzie obowiązują nieco inne normy dotyczące barwy oświetlenia). Jeśli jednak planujesz np. wymienić żarówkę halogenową na ksenony bądź zamontować jakąś żarówkę świecącą na kolor inny niż wymieniony, to niestety nie mamy dla Ciebie dobrych informacji. Kiedy już to zrobisz i zatrzyma Cię dwójka skrupulatnych policjantów, to możesz mieć bardzo poważne problemy.
Wszystko albo nic, czyli jak to jest z tymi modyfikacjami reflektorów?
Z prawnego punktu widzenia sprawa wygląda tak, że modyfikacja oświetlenia polegająca na umieszczeniu w reflektorze innej żarówki, niż ta przewidziana przez producenta bądź takiej, która świeci na inny kolor, niż określa to rozporządzenie – eliminuje pojazd z ruchu. Jeśli policjanci dopatrzą się w Twoich reflektorach takiej niezgodności z przepisami, to czeka Cię wysoki mandat, trochę punktów karnych, konieczność odholowania pojazdu i załatwiania formalności na komisariacie. Wynika to z tego, że Twój samochód w ogóle nie powinien znaleźć się na drodze w ruchu publicznym. Więc kiedy już policja Cię w nim zobaczy, to szybko Cię spacyfikuje i zobowiąże do przywrócenia oświetlenia do stanu sprzed modyfikacji (kiedy było zgodne z przepisami). Możesz jednak znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. Wystarczy, że zastosujesz poniższą wskazówkę.
Pamiętaj, że policjant z reguły sprawdza jedynie, czy wszystkie żarówki działają i czy Twoje oświetlenia WYGLĄDA na fabryczne, zgodne z homologacją. To właśnie ten WYGLĄD jest tutaj czynnikiem decydującym o Twoim być albo nie być w razie kontroli. Jeśli kupisz zestaw do przerobienia lamp na Allegro za kilkadziesiąt złotych, to problemy masz w kieszeni. Wtedy od razu będzie widać, że z Twoimi lampami jest coś nie tak. Ale kiedy zrobisz wszystko w taki sposób, że modyfikacja będzie wyglądała na fabryczne rozwiązanie – znacznie ograniczysz szansę na skrupulatne doszukiwanie się niezgodności z przepisami przez policjantów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym innym artykule:
→ Tuning lamp samochodowych – 5 sposobów na tuning reflektorów
Poznasz w nim wskazówki, dzięki którym unikniesz problemów wynikających ze zmodyfikowania lamp. Kliknij link powyżej i sprawdź sam – Zapraszamy!
Jak wyglądają regulacje prawne dotyczące oświetlenia samochodowego w Europie?
Wszystkie poznane wyżej wskazówki dotyczące wymogów technicznych i modyfikacji lamp sprawdzą się niezależnie od kraju w Europie, do którego się wybierasz. Nieco inaczej to wygląda, kiedy mówimy o zasadach użytkowania poszczególnych rodzajów świateł. W większości krajów europejskich sprawdzą się zasady obowiązujące w naszym państwie. Ale są pewne wyjątki.
Podobnie to wygląda w kwestii obowiązkowego wyposażenia pojazdu i generalnie zasad drogowych obowiązujących w określonym państwie. Dlatego najbezpieczniej będzie, kiedy sprawdzisz sobie przepisy drogowe danego kraju. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że znasz zasady konkretnego państwa, co jest najlepszym sposobem na bezproblemowe podróżowanie.
Podsumowanie
Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących oświetlenia samochodowego może wiązać się z szeregiem poważnych i kosztownych konsekwencji. Mandat, punkty karne, odebranie dowodu rejestracyjnego, konieczność holowania samochodu itd. Pamiętaj o zasadach i wskazówkach poznanych w dzisiejszym artykule, a z pewnością nie dopadną Cię wymienione problemy. Sprawdź sam!