Stary, kruszący się klej powoduje wiele problemów z reflektorami. Początkowo taki klej przejawia się parowaniem reflektorów. Lecz finalnie może doprowadzić do poważniejszych usterek, których usunięcie będzie wymagać regeneracji lamp. Warto więc zadbać o stan kleju przed wystąpieniem większych awarii. Będzie to wymagało rozklejenia lamp i ponownego sklejenia. Przed przystąpieniem do takiego zabiegu warto wiedzieć – jaki klej do reflektorów wybrać? O tym w dzisiejszym artykule. Czytaj dalej, a dowiesz się:
- Klejenie reflektorów – Najważniejsze wskazówki
- Czym skleić lampy samochodowe?
- Klej butylowy do lamp – dlaczego warto?
- Klejenie lamp samochodowych – jak to zrobić z wykorzystaniem kleju butylowego?
- Klejenie reflektorów samochodowych – Podsumowanie
Klejenie reflektorów – Najważniejsze wskazówki
Przed właściwym tematem warto wspomnieć o kilku podstawowych zasadach z zakresu rozklejenia lamp ich ponownego sklejania. Wklejanie reflektorów to temat, o którym przeczytasz na wielu internetowych forach. Pamiętaj jednak, że większość porad, które tam znajdziesz, nie pochodzą od branżowych profesjonalistów, a ich zastosowanie może zaszkodzić Twoim reflektorom. Jako profesjonaliści rozwiejemy dwa niebezpieczne mity odnośnie klejenia lamp samochodowych.
Pierwsza taka wskazówka to “sklej reflektor na starym kleju”. Jeśli rozklejałeś reflektor z innego powodu niż stary klej, który się kruszy i sprawia, że lampa paruje, to taki pomysł mógłby się wydawać nawet logiczny – po co zastanawiać się jaki klej do reflektorów wybrać, skoro masz do dyspozycji stary. Lecz prawda jest taka, że klejenie lampy przy użyciu starego kleju nigdy nie jest dobrym pomysłem. Taki zabieg sprawi, że reflektor nie będzie dostatecznie sklejony, co spowoduje powstanie nieszczelności i parowanie lamp. Pamiętaj – przy sklejaniu reflektora konieczne jest użycie nowego kleju.
Druga niebezpieczna rada to “daj nowy klej tylko w miejscu uszkodzenia starego”. Tutaj zasada działania wygląda tak, jak w poprzednim przypadku. Skorzystanie z takiej wskazówki spowoduje kolejne problemy, które miały przecież zniknąć.
Jeśli nie chcesz doprowadzić do konieczności regeneracji lamp – pamiętaj o tym, żeby nie stosować wyżej wspomnianych wskazówek, które znajdziesz na popularnych forach.
Czym skleić lampy samochodowe?
Do klejenia lamp samochodowych świetnie sprawdzi się klej butylowy. Jego właściwości i forma sprawiają, że jest to bardzo wygodny w użyciu produkt. Więcej cech kleju butylowego w dalszej części tekstu. Czytaj dalej!
Klej butylowy do lamp – dlaczego warto?
Wiesz już, jaki klej do reflektorów wybrać, teraz dowiesz się – dlaczego akurat ten? Na rynku jest wiele produktów służących do sklejania lamp samochodowych, lecz jeśli oczekujesz najwyższej jakości, to wybierz klej butylowy. Elastyczna forma kleju ułatwia stworzenie wymaganej średnicy i kształtu. Klej butylowy jest odporny na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV np. w postaci promieni słonecznych. Do zalet produktu zaliczamy również:
- niesamowitą siłę klejenia,
- wysoką wodoszczelność,
- nieprzepuszczalność pary,
- wyjątkowo dobre przyleganie do praktycznie wszystkich typów powierzchni.
Ponadto klej butylowy nie traci swoich właściwości przez wiele lat – nie kruszy się, nie wysycha i nie twardnieje. Używając kleju butylowego, zapewnimy szczelność najwyższej jakości. Jak się używa takiego kleju? O tym w kolejnym akapicie.
Klejenie lamp samochodowych – jak to zrobić z wykorzystaniem kleju butylowego?
Klej butylowy zakupiony? W takim razie możemy przejść do klejenia reflektorów. W pierwszym etapie – oczyść i odtłuść powierzchnię, którą będziesz sklejał. Po usunięciu całości kleju i innych zanieczyszczeń przejdź do nałożenia nowego kleju na obudowę lampy. Następnie załóż klosz reflektora. Teraz czas na podgrzanie miejsca łączenia. Możesz użyć do tego opalarki. Pozostało docisnąć klosz i gotowe – reflektor sklejony. To ogólna instrukcja, która sprawdzi się w przypadku wyżej linkowanego kleju butylowego. Jeśli masz inny klej, to postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Pamiętaj, że klej zapewnia wytrzymałość tylko wtedy, kiedy zostanie odpowiednio użyty.
Klejenie reflektorów samochodowych – Podsumowanie
Należyte sklejenie reflektorów po ich rozklejeniu jest kluczową kwestią przy pozbywaniu się problemów z lampami samochodowymi. Jeśli starannie skleimy lampę – pozbędziemy się problemu na wiele lat. Lecz nawet najdokładniejsze sklejenie nie pomoże jeśli nie wiemy – jaki klej do reflektorów wybrać. Po lekturze tego artykułu wiesz, że świetnie w tej roli sprawdzi się klej butylowy oraz potrafisz go zastosować.
Przydatną wiedzą przy wszelkich operacjach na lampach będzie znajomość budowy reflektora. Lampa samochodowa składa się z wielu elementów. Obudowa lampy to nie wszystko – poznaj dokładną budowę reflektora, a usprawnisz każdą swoją naprawę. Kliknij i dowiedz się, jak wygląda:
→ Budowa reflektorów samochodowych
Zapraszamy!