Przyciemnianie lamp samochodowych – na czym to polega?

Przyciemnianie lamp samochodowych polega na naniesieniu specjalnej folii lub farby na reflektory w samochodzie, w teorii po to, aby zredukować ilość światła wychodzącego z lampy i zmniejszyć oślepianie innych kierowców na drodze. Częściej motywem jest jednak to, aby samochód prezentował się bardziej atrakcyjnie pod względem wizualnym, najczęściej bardziej zadziornie i agresywnie. Sprawdźmy, na czym polega taka czynność oraz jakie są sposoby na jej wykonywanie. Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji.

 

Czy przyciemnianie lamp samochodowych jest legalne?

Trzeba przede wszystkim zacząć od tego, że przyciemnianie reflektorów samochodowych nie jest w Polsce legalne. Jeśli przyciemniamy lampy w naszym samochodzie, wprowadzamy zmiany w reflektorach, co skutkuje utratą atestu, który upoważnia do używania takiego pojazdu na drodze. Innymi słowy, modyfikacja oświetlenia samochodu w postaci przyciemniania lamp narusza homologację.

Wynika to przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa, bowiem przyciemnione lampy – zwłaszcza w trudnych warunkach – mogą oznaczać, że samochód będzie mniej widoczny dla innych użytkowników ruchu drogowego.

Mimo to zdarza się, że kierowcy świadomie decydują się na to, aby przyciemnić reflektory samochodowe. Jest to możliwe, choć powinni oni pamiętać o ewentualnych konsekwencjach z tym związanych, czyli o ryzyku mandatu podczas kontroli policyjnej.

Z naszego bloga dowiesz się również, przy jakim przebiegu regenerować lampy samochodowe oraz dlaczego jest to tak ważne.

 

Jakie są sposoby przyciemniania lamp samochodowych?

Są oczywiście różne metody na to, aby wykonać takie przyciemnienie. Jedną z nich jest zastosowanie specjalnej folii. To najpopularniejszy sposób przyciemniania lamp samochodowych, bowiem folia przeznaczona do tego celu jest dostępna w różnych odcieniach i może być naklejana na powierzchnię reflektora (oraz łatwo zdejmowana). Co istotne, jest to stosunkowo proste do wykonania zadanie i dość tani sposób na przyciemnienie lamp, które można stosować np. podczas różnego rodzaju zlotów motoryzacyjnych. Ponownie jednak nie zalecamy, aby z tak stuningowanymi lampami jeździć po drogach publicznych i narażać się na mandat.

Jeśli jednak już zdecydujemy się na tak folię, to warto pamiętać, aby:

  • miała odpowiednią grubość – ponżej 0,2 mm,
  • była termokurczliwa,
  • była łatwa do usunięcia,
  • wykazywała się odpornością na czynniki zewnętrzne.

Niektóre osoby decydują się także na zastosowanie specjalnego sprayu. Tutaj jednak istotna jest praktyka, aby uzyskać odpowiedni efekt. Ważne jest dodatkowo przygotowanie powierzchni lampy, jeśli bowiem będzie ona przetłuszczona lub mokra, to efekt będzie odbiegał od oczekiwań. 

Na rynku dostępne są także specjalne farby. Ponownie jednak ważna jest dokładność ich używania, a także precyzja. Są one jednak trudniejsze do usunięcia, dlatego w przypadku zastosowania tylko na zloty lub wystawy, technika ta nie jest rekomendowana.

Chcesz przywrócić reflektorom w swoim samochodzie estetyczny wygląd? Nie musisz ich wymieniać lub też przyciemniać! Sprawdź usługę taką jak polerowanie reflektorów, którą także wykonujemy. W przystępnych cenach, a także profesjonalnie i szybko.

Każda metoda przyciemniania reflektorów samochodowych wykonywana jest na własną odpowiedzialność. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że jazda z takimi lampami nie jest zgodna z polskim prawem. Trudno więc także o rzetelne warsztaty, w których takie usługi będą wykonywane. Ich właściciele również zdają sobie bowiem sprawę z faktu, że jest to niedopuszczalne przez polskie prawo i nie chcą zachęcać do tego swoich klientów.