Jak radary i czujniki mogą zniszczyć działanie Twojego oświetlenia? 1 częsty przypadek

Radary, czujniki i kamery. To 3 rzeczy, dzięki którym użytkowanie nowych, czy kilkuletnich samochodów jest komfortowe i znacznie łatwiejsze niż w przypadku jakiegokolwiek 20-letniego pojazdu. Ale tak jak wszędzie – nie ma nic za darmo i tutaj również mamy pewien haczyk. Im wyższy komfort użytkowania, tym wyższa cena eksploatowania. Adaptacyjne systemy oświetlenia są idealnym przykładem istnienia takiej zależności. Nawet jeśli spróbujesz uniknąć kosztów serwisowania za pomocą tanich form napraw, to i tak prędzej, czy później zapłacisz odpowiednio wysoką kwotę. W tym poradniku dowiesz się, jak uniknąć zbędnych kosztów serwisowania adaptacyjnych reflektorów wynikających z 1 częstego problemu z radarami, czujnikami bądź kamerami. Poznasz szereg wskazówek, dzięki którym zmniejszysz koszty eksploatacji oświetlenia do minimum. Ponadto przedstawimy Ci 1 niezawodny sposób, z którym szybko, skutecznie i stosunkowo tanio naprawisz lampy. Zapraszamy!

 

Za co odpowiadają radary oraz czujniki połączone z systemem oświetlenia? Masa funkcji, które ułatwiają Ci codzienne użytkowanie samochodu

Coraz częściej w nowych samochodach systemy wyposażone w czujniki, kamery oraz radary odpowiadają za wszystko, co związane z oświetleniem. Lista funkcjonalności zależy jedynie od wizji producenta samochodu. Inteligentnych rozwiązań gotowych do zaimplementowania w reflektorach nie brakuje. Natomiast nie wszyscy producenci dążą do umieszczania w lampach najnowocześniejszych technologii ze względu na cenę takich udogodnień. Możemy jednak wyróżnić kilka adaptacyjnych funkcjonalności, które u większości producentów są już standardem, a u pozostałych staną się nim w perspektywie kolejnych kilku lat.

  1. Automatyczne zmienianie świateł, dzięki któremu nie musisz już manewrować pokrętłem.

Czujnik zmierzchu w połączeniu z kilkoma innymi systemami na bieżąco dostosowuje rodzaj włączonych świateł do aktualnych warunków pogodowych i szeregu innych uwarunkowań. To pozwala Ci zapomnieć o konieczności ustawiania świateł. Z takim systemem możesz być w pełni skupiony na drodze.

  1. Doświetlanie zakrętów, które znacznie ułatwia wykonywanie tego manewru.

Adaptacyjne reflektory są wyposażone również w czujnik skrętu kierownicy. W samochodzie z takimi lampami wiązka światła podąża za Twoim ruchem skręcającym koła. Dzięki temu masz idealnie doświetlony zakręt.

  1. Wykrywanie kierowców jadących przed Tobą i tych z przeciwka to funkcja zapewniająca bezpieczne podróżowanie wszystkim uczestnikom ruchu.

To najbardziej zaawansowana z wymienionych funkcjonalności. Taki system działa najczęściej na zasadzie radarów oraz kamer, które dostarczają reflektorom informacje dotyczące sytuacji na drodze. Kilka radarów i kamer połączonych z lampami podzielonymi na sekcje to zestaw, który zapewnia komfort jazdy Tobie i wszystkim kierowcom poruszającym się w obszarze wiązki światła Twoich lamp. Kiedy kamera bądź czujnik zarejestruje innego kierowcę, system przekazuje odpowiedni sygnał do reflektorów, które automatycznie wygaszają bądź zmniejszą natężenie wiązki światła. Dzięki temu Ty dalej masz do dyspozycji maksymalny zakres oświetlenia, a inni kierowcy nie są oślepiani.

To jedynie 3 przykładowe funkcje adaptacyjnych reflektorów. Jak widzisz, każda z nich polega na pracy jakiegoś czujnika, radaru, kamery bądź systemu łączącego wszystkie wymienione rzeczy. Wystarczy, że 1 z nich się wyłamie i masz kłopot. Niestety taki problem dopadnie Cię prędzej, czy później. Możesz jedynie opóźnić moment awarii któregoś z czujników, a w momencie jej wystąpienia – starać się ograniczyć koszty naprawy do minimum. Zrobisz to dzięki poniższym wskazówkom.

 

Jak zapobiegać awariom adaptacyjnego oświetlenia i co zrobić, kiedy dopadnie Cię awaria takich reflektorów? Dzięki tym kilku poradom oszczędzisz mnóstwo pieniędzy i nerwów

Nie ma 1 sposobu na uniknięcie problemów z adaptacyjnym oświetleniem. To element jak każdy inny i kiedyś musi się popsuć. Nawet zastosowanie wszystkich poniższych porad nie daje Ci żadnej gwarancji na bezproblemową eksploatację oświetlenia. Pamiętanie o poniższych wskazówkach zapewni Ci jednak przewidywalność w użytkowaniu samochodu. Będziesz mniej więcej wiedział, jak wygląda stan techniczny poszczególnych elementów. Dzięki temu zyskasz możliwość wykonywania bieżących interwencji serwisowych. A to najlepszy sposób na zmniejszenie kosztów napraw i komfortowe korzystanie z wszystkich funkcjonalności reflektorów.

Nie musisz przestrzegać żadnych skomplikowanych procedur, żeby spowolnić procesy eksploatacyjne oświetlenia. Pamiętaj przede wszystkim o wykorzystywaniu każdej nadarzającej się okazji na weryfikację stanu reflektorów i czujników przez profesjonalistę. Wszelka wizyta w warsztacie np. na wymianie oleju, czy innej podstawowej czynności. Przegląd samochodu – zakładając, że masz do dyspozycji fajnego, komunikatywnego diagnostę. To momenty, w których masz do dyspozycji profesjonalistów potrafiących kompleksowo zweryfikować stan reflektorów. Koniecznie wykorzystuj takie okazje i dopytuj o szczegóły dotyczące stanu lamp.

Dzięki takim kontrolom będziesz znał bieżący stan czujników i reflektorów. Będziesz wiedział, co najprawdopodobniej zepsuje się w ciągu kolejnych kilku tygodni, czy miesięcy. Z taką wiedzą będziesz w stanie reagować i zapobiegać poważnym awariom, które wiązałyby się z poważnymi kosztami. Tylko pamiętaj, żeby od razu wykonać serwis elementów, które według mechanika/diagnosty wymagają szczególnej uwagi. Możesz to zrobić na 3 sposoby, ale tylko 1 z nich zapewni Ci szybkie, skuteczne i stosunkowo tanie pozbycie się problemu.

Co masz zrobić, kiedy dowiesz się od mechanika/diagnosty, że ten, czy tamten element wymaga uwagi? Zdecydowanie najgorszą możliwą opcją jest samodzielna naprawa. Adaptacyjny system oświetlenia to bardzo zaawansowany układ składający się w większości z dosyć drogich części. Jeśli sam będziesz starał się coś naprawić, to najprawdopodobniej zniszczysz tylko kilka dodatkowych elementów. W efekcie stracisz mnóstwo pieniędzy, masę czasu i nerwów na naprawę tego wszystkiego. Podobnie będzie, kiedy skorzystasz z 2 sposobu. Dzięki drugiej metodzie pozbędziesz się nie tylko problemów, ale również kilku tysięcy, które mogłyby zostać w Twoim portfelu bez negatywnego wpływu na efekty naprawy.

Autoryzowana Stacja Obsługi to miejsce, którego powinieneś unikać jak ognia przy takich naprawach (chyba że masz jeszcze gwarancję na samochód). W ASO nie mają żadnego interesu w tym, żeby wykonywać skomplikowane naprawy polegające na serwisie zepsutego elementu, czy szczegółowym diagnozowaniu problemu. Tam rozwiązanie jest jedno i albo się na nie zgadzasz, albo odjeżdżasz z kwitkiem. W skrócie – płacisz grubą kasę za oryginalną część i za robociznę albo szukasz innego sposobu na naprawę. Najlepiej będzie, jeśli wykorzystasz metodę opisaną poniżej. Wtedy oszczędzisz masę pieniędzy i pozbędziesz się problemu równie skutecznie, jak w ASO. Musisz tylko pamiętać o 1 bardzo ważnej rzeczy, zanim zastosujesz ten 3, najlepszy sposób na naprawę.

Najlepszym sposobem na pozbycie się problemów z oświetleniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego. Niestety tutaj również będziesz musiał się wykosztować na oryginalną część. Ale oszczędzisz sporo pieniędzy na robociźnie. Dzięki temu szybko, skutecznie i stosunkowo tanio przywrócisz pełną funkcjonalność reflektorów. Chyba że popełnisz 1 błąd przy wyborze warsztatu. Wtedy cała naprawa wyniesie Cię drożej niż gdybyś od razu pojechał do ASO. Unikniesz takiej sytuacji, kiedy wybierzesz odpowiedni warsztat samochodowy. Zrobisz to z łatwością dzięki poniższej wskazówce.

 

Wystarczy, że popełnisz ten 1 błąd w serwisowaniu lamp samochodowych, a Twoje oświetlenie zacznie wariować – Koniecznie stosuj tę wskazówkę przy każdej naprawie

Wymiana jakiegokolwiek czujnika, czy radaru składa się z 2 kroków. Pierwszy z nich to wymiana zepsutej części na nowy, oryginalny element. Drugi krok polega na odpowiednim skalibrowaniu umieszczonego w samochodzie czujnika bądź kamery. Prawidłowe skalibrowanie to klucz do skutecznej naprawy problemu. To właśnie dzięki dobrej kalibracji wszystkie systemy w Twoim samochodzie działały, jak należy.

Jeśli warsztat nie skalibruje Ci wymienionej części, to komputer pokładowy pojazdu nie będzie „widział” wskazań czujnika. Czyli w sumie taka naprawa nic Ci nie da. Będziesz miał nowy, drogi czujnik, ale dopóki go nie skalibrujesz, to oświetlenie będzie działało tak, jakby tego czujnika w ogóle nie było. Dlatego musisz pamiętać o 1 rzeczy, kiedy wybierasz warsztat do naprawy adaptacyjnego oświetlenia.

Zanim powierzysz naprawę danemu warsztatowi, koniecznie zapytaj, czy skalibrują Ci ten czujnik/radar. Po takim pytaniu zapewne usłyszysz, że „tak, oczywiście, wszystko będzie zrobione”. Gdybyś usłyszał, że nie, to zabrałbyś samochód i poszukał innego serwisu. Dlatego nie możesz w tym momencie zatrzymać się w pozyskiwaniu szczegółów. Niezbędna będzie Ci jeszcze tylko 1 informacja.

Zapytaj mechanika, jaki komputer diagnostyczny wykorzystuje przy kalibrowaniu reflektorów. To obowiązkowe pytanie, bo niestety wciąż nie brakuje specjalistów, którzy myślą, że zrobią wszystko komputerem za 30 zł z Allegro. A taka kalibracja wymaga ingerencji w zaawansowane ustawienia komputera pokładowego i połączonych z nim systemów. Nie da się jej zrobić chińskim komputerkiem za kilkadziesiąt złotych. Do takich napraw niezbędny jest profesjonalny komputer diagnostyczny współpracujący z systemem samochodu.

Więcej informacji na temat komputerów diagnostycznych znajdziesz w naszym innym wpisie:

Naprawa reflektorów a komputer diagnostyczny – Jak to wygląda w praktyce?

Zapraszamy!

Kiedy będziesz już wiedział, że dany warsztat ma odpowiednie zaplecze techniczne i oferuje kalibrację reflektorów – wtedy możesz spokojnie zlecić im naprawę. W każdym innym wypadku odpuść dany serwis i poszukaj takiego, który spełnia 2 wyżej opisane warunki. W przeciwnym razie będziesz musiał odwiedzić drogie ASO albo znaleźć odpowiedni serwis, który wykona kalibrację. 1 i 2 opcja wiąże się ze stratą pieniędzy, czasu i nerwów. Pamiętaj o tym przy wyborze warsztatu, a unikniesz zbędnych strat oraz szybko i stosunkowo tanio naprawisz reflektory.

 

Podsumowanie

Radary, czujniki i kamery to jedne z tych rzeczy, które są pozytywnym elementem nowoczesnej motoryzacji. Zapewniają Ci one maksymalny komfort jazdy oraz bezpieczeństwa. Musisz tylko dbać o właściwe serwisowanie tych systemów. To jedyny sposób na uniknięcie nieprzewidywalnych i drogich napraw. Pamiętaj o wskazówkach poznanych w dzisiejszym artykule, a z pewnością nie będziesz miał żadnych problemów z adaptacyjnymi reflektorami. W pielęgnacji i serwisowaniu oświetlenie pomogą Ci również rady zawarte w poniższym artykule. Poznasz w nim:

5 najczęściej popełnianych błędów w konserwacji reflektorów

Kiedy zastosujesz wskazówki z tego poradnika, Twoje reflektory będą pięknie wyglądać i świetnie działać. Sprawdź sam!