Słabe światła w aucie – jak naprawić?

Słabsze świecenie reflektorów to problem, którego nie można bagatelizować. Kiedy światła słabo świecą, nie jesteśmy w stanie na bieżąco reagować na drogowe wydarzenia. To może doprowadzić do nieprzyjemnego zdarzenia. W tym artykule poznasz uniwersalne wskazówki, dzięki którym słabe światła w aucie nie będą już stanowić dla Ciebie problemu. W efekcie poprawisz bezpieczeństwo swojego podróżowania. Czytaj do końca, a dowiesz się:

  • Dlaczego światła w samochodzie słabo świecą? Słabe światła w aucie – Przyczyny
  • Słabe światła w samochodzie – Rozwiązania
  • Słabe światła w aucie – Podsumowanie

 

Dlaczego światła w samochodzie słabo świecą? Słabe światła w aucie – Przyczyny

Pierwszym krokiem przy naprawie słabych świateł w aucie będzie diagnoza problemu. Czy to światła mijania, czy światła drogowe, czy jakiekolwiek inne. Przyczyny słabego świecenia są takie same. Co więc może być przyczyną słabego światła w samochodzie?

  1. Żarówka kończy swój żywot

Szukanie przyczyn rozpocznij od zbadania źródła światła. Nic bowiem nie trwa wiecznie. Każda żarówka ma swoją żywotność. Żarówki halogenowe świecą przeciętnie 1000 godzin, a ksenony 5000 godzin. Wydaje się sporo, lecz jeśli od pewnego czasu obserwujesz stopniową utratę mocy żarówki, to prawdopodobnie ona stwarza problem.

  1. Przepalony odbłyśnik reflektora

Kolejnym punktem lampy mogącym powodować słabe światła w aucie jest odbłyśnik. To element odbijający światło generowane przez żarówkę. Jeśli jest przepalony bądź zmatowiony – nie odbija dostatecznie światła, a efektem jest słabe oświetlenie drogi. Stan odbłyśnika sprawdzisz z łatwością bez specjalnych narzędzi. Spójrz na reflektor i odnajdź żarówkę. Wokół niej znajdziesz srebrną, odbijającą przestrzeń. Jedynie klarowny, nieposiadający oznak zużycia odbłyśnik reflektora jest w stanie wytworzyć prawidłowy strumień światła. Jeśli na swoim odbłyśniku widzisz objawy przepalenia bądź zmatowienia, to właśnie on powoduje problem.

  1. Matowy/Żółty klosz reflektora

Nawet żarówka z najwyższej półki, której światło odbija nowy odbłyśnik, nie przebije się przez matowy bądź żółty klosz. Sprawdź jego stan w pierwszej kolejności. Wykluczysz w ten sposób zbędną ingerencję w wewnętrzne elementy reflektora.

  1. Instalacja elektryczna samochodu

Problem może leżeć nieco głębiej. Żarówka samochodowa do prawidłowej pracy wymaga odpowiedniego napięcia. Jeśli go nie otrzymuje, nie jest w stanie pokazać pełni swoich możliwości. Częstym objawem zbyt niskiego napięcia jest nagła utrata mocy. Kiedy zauważysz taką zmianę, sprawdź stan instalacji elektrycznej. Zwróć szczególną uwagę na przewody dochodzące do żarówki. Jeśli są w złym stanie np. są pokorodowane, to nie dostarczają żarówce właściwego napięcia. W efekcie żarówka świeci na max. 50% swoich możliwości.

 

Słabe światła w samochodzie – Rozwiązania

Przed chwilą zdiagnozowaliśmy przyczynę słabego świecenia Twoich reflektorów. Czas przejść do działania. Napraw słabe światła w aucie wybierając rozwiązanie zgodnie z problemem dotyczącym Twojego oświetlenia.

  1. Wymiana żarówek

To jedyny sposób na dogorywającą żarówkę. Zakup nowej oraz wymiana nie jest niczym skomplikowanym i zajmie Ci maksymalnie 30 minut. Pamiętaj jednak, żeby wymienić dwie żarówki. Wymiana jednej, tej niesprawnej, nie rozwiązuje problemu. A wręcz stwarza nowy. Kiedy zdecydujesz się na wymianę żarówek świateł (mijania np.) i wymienisz tylko jedną żarówkę – Twoje oświetlenie będzie nierównomiernie oświetlać trasę. Taki układ negatywnie wpływa na bezpieczeństwo nasze oraz innych kierowców. Kliknij i dowiedz się:

Jak wymienić żarówkę w przednim reflektorze?

  1. Regeneracja/Wymiana odbłyśnika

W takim zestawieniu bardziej opłacalnym wyborem będzie regeneracja odbłyśnika. To zabieg polegający na wyczyszczeniu odbłyśnika oraz usunięciu z niego starej powłoki aluminium, żeby finalnie nałożyć na jego powierzchnię nową warstwę metalizującą. Metalizację wykonuje się w specjalnej komorze próżniowej. Z tego względu nie da się jej wykonać w domu. Konieczne będzie oddanie odbłyśnika/lampy na regenerację do warsztatu zajmującego się reflektorami. Zapraszamy do Vroomer!

  1. Wypolerowanie klosza reflektora

To świetny i ekonomiczny sposób na przywrócenie klosza do stanu pełnej przejrzystości. Klosz w takiej kondycji nie będzie “zawadzał” żarówce w jej pracy. Z pomocą naszego poradnika bezpiecznie wypolerujesz swoje reflektory:

Jak wypolerować reflektory w samochodzie?

  1. Wizyta u elektryka samochodowego

Skorodowana instalacja elektryczna to problem nie do rozwiązania w domowych warunkach. Dlatego najlepszym wyjściem będzie odwiedzenie elektryka samochodowego. To osoba posiadająca odpowiednie narzędzia oraz kompetencje, dzięki którym z łatwością upora się z problematyczną wiązką przewodów.

 

Słabe światła w aucie – Podsumowanie

Słabe świecenie świateł może mieć opłakane skutki. Dlatego warto na bieżąco rozwiązywać problemy ze swoim oświetleniem. W tym artykule poznałeś najczęstsze przyczyny słabego oświetlenia oraz sposoby na słabe światła w aucie. Jeśli standardowe oświetlenie Ci nie wystarcza – kliknij i dowiedz się:

Jak wzmocnić światła w samochodzie?

Zapraszamy!